Osobnosti vyzývajú k odsúdeniu školského zákona, ktorý podporuje nenávisť voči LGBTI ľudom
Po brutálnej vražde Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča si už nikto nemôže dovoliť mlčať a ticho sa prizerať predkladaniu zákonov, ktoré stigmatizujú druhých, podporujú nenávisť a vedú k strate nevinných životov. Uviedol to odborník na vzdelávanie Juraj Hipš, ktorý je signatárom výzvy smerovanej ministrovi školstva k odsúdeniu novely školského zákona podporujúceho stigmatizáciu a šírenie nenávisti voči LGBTI ľudom na školách.
Desiatky osobností z oblasti vzdelávania, vedy, kultúry a spoločenského života vyzývajú ministra školstva Jána Horeckého k verejnému odsúdeniu novely školského zákona, ktorú predložili poslanci Štefan Kuffa a Filip Kuffa. Pod výzvu sa podpísal aj vedec Pavol Čekan, herečka Táňa Pauhofová, ekonóm Ivan Mikloš, evanjelická farárka Anna Polcková a tiež laureáti ceny Učiteľ Slovenska a Zlatý Ámos.
Cieľom novely je to, aby bola zakázaná prezentácia a výučba sexuality, ktorá propaguje homosexualitu, zmenu pohlavia alebo odchýlku od rodovej identity určenej pri narodení. Novela má platiť pre školy a školské zariadenia. V predloženom materiáli sa tiež požaduje „zákaz činnosti združení a realizácia prednášok a školení zameraných na podporu homosexuality, zmenu pohlavia alebo odchýlku od rodovej identity určenej pri narodení”.
O novele sa bude v najbližších dňoch hlasovať na pôde Národnej rady SR. Predkladatelia zákona sa v dôvodovej správe netaja tým, že inšpiráciou bol pre nich takzvaný Orbánov zákon. Takáto právna úprava sa však považuje za porušenie základných ľudských práv a slobôd. Maďarsko pre túto legislatívu musí čeliť žalobe Európskej komisie na Súdnom dvore EÚ. „Považujem za veľmi dôležité, že k výzve sa pripojili rôzne osobnosti od vedkýň, umelcov, učiteliek až po predstaviteľov cirkví. To, čo všetkých signatárov spája, je snaha vytvárať bezpečné a rešpektujúce prostredie pre všetky deti a mladých ľudí,” uzavrel Hipš.
Zdroj: SITA kh, kv
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.