Otestujte si kvalitu vody úplne zadarmo počas Svetového dňa vody
Voda na Zemi zaberá približne dve tretiny celkového povrchu, pričom najviac vody je obsiahnutej v moriach a oceánoch. V ľudskom tele tvorí zhruba 65% celkovej hmotnosti človeka. Aj keď je voda tak veľmi dôležitá, zvyčajne o nej v praxi vieme len málo. Zamýšľali ste sa niekedy napríklad nad tým, ako sa voda dostane do vášho kohútika?
Ako sa pitná voda dostane ku Košičanovi?
Pitnú vodu do domácností v Košiciach distribuuje VVS (Východoslovenská vodárenská spoločnosť). Okrem toho má na starosti výrobu, distribúciu pitnej a úžitkovej vody, prevádzku kanalizácií a čistiarní odpadových vôd a s tým súvisiace servisné služby.
Na zásobovanie obyvateľstva využíva VVS viac ako 600 zdrojov, ktoré sa delia na podzemné (pramene, studne a vrty) a povrchové, kde patria vodné nádrže Starina a Bukovec, odkiaľ sa táto voda čerpá. Predtým, ako sa dostane do kohútika v bytovke, sa upraví a hygienicky zabezpečí v takzvaných úpravniach vôd. Upravovať sa však môže aj zdraviu neškodnými metódami dezinfekcie (chlórovaním, UV žiarením a pod.) Následne sa potom voda z vodojemov dostáva do rozvodnej siete ku Košičanom.
Prečo je dôležité piť pitnú vodu?
Pitná voda je pre organizmus človeka veľmi dôležitá. Bez vody vydrží človek nažive približne 3-4 dni, preto by sme rozhodne nemali zabúdať na dodržiavanie pitného režimu. VVS vo svojom elektronickom časopise Vodník uvádza niekoľko dôvodov, prečo piť čistú vodu:
- Takmer nič nestojí – oproti balenej vode zo supermarketov, je pitná voda z kohútika rozhodne lacnejšou alternatívou;
- čerstvosť je základ – pri balených vodách nevieme, ako dlho boli na sklade či predajni, kým sa dostali k nám. Pri pitnej vode máte vždy záruku, že ide o čerstvú a lahodnú vodu;
- kvalita na prvom mieste – voda z kohútika pochádza z kvalitných zdrojov;
- chutí nadovšetko – je zdrojom mnohých minerálov ako je vápnik či horčík;
- dbá na našu chrbticu – pitná voda z kohútika šetrí našu chrbticu, pretože nie je potrebné ju nosiť, ako v prípade balených vôd.
Máte vlastnú studňu? Otestujte si vodu zdarma
Už niekoľko rokov je známe, že majú obyvatelia Košíc či okolia možnosť dať si otestovať vodu a to práve na Svetový deň vody, navyše úplne zdarma. Táto bezplatná akcia sa pre Košičanov koná už 14-ty rok.
,,Pri príležitosti Svetového dňa vody 22. marca 2023 budú mať obyvatelia, ktorí nie sú napojení na verejný vodovod, opäť možnosť preveriť si kvalitu vody z domových studní v ukazovateli dusičnany,” uvádza VVS na svojej webovej stránke.
Stačí ak:
- napustíte najmenej 3 dcl čerstvej vody do sklenenej či plastovej vody;
- odnesiete vzorku do príslušného zákazníckeho centra v čase od 8:00 do 13:00 v stredu 22. 3. (Svetový deň vody).
Výsledky analýzy sa dozviete hneď na mieste. Na jednu osobu môžete nechať otestovať maximálne tri vzorky.
Súťažia celé triedy MŠ, ZŠ a SŠ
Projekt súťaží Vodovodná pozostáva z realizácie samostatných štyroch súťaží, realizácia každej je podmienená cieľovými skupinami a požadovanými formami i nárokmi. Rozdelenie zahŕňa i špeciálne kritériá pri vyhodnocovaní.
Prespievaj vodárenskú skladbu„ Tá pravá, vodovodná“ – súťaž je zameraná na triedy MŠ a 1. stupeň ZŠ Úlohou tried je pod vedením svojich pedagógov prespievať vodárenskú skladbu „Tá pravá vodovodná“. Podstatou je vzbudiť v študentoch záujem a chuť spolupracovať a odprezentovať produkt pitná voda z vodovodu ako ideálnu alternatívu zdravého pitného režimu.
Pôvodná melódia môže byť zachovaná, príp. upravená. Súčasťou súťažného príspevku/nahrávky môže byť aj tanec ako „oslava“ tej najvzácnejšej tekutiny. Cieľom je v deťoch prebudiť environmentálne cítenie a pozitívny postoj k prírode všeobecne. Vyhodnotené a odmenené budú triedy MŠ aj ZŠ na prvých troch miestach. Absolútny víťaz získava pre svoju školu 20% zľavu na vodné a stočné na 1 rok.
Natoč krátky spot na tému „Môj život s vodou“ – súťaž pre 2. stupeň ZŠ a SŠ – kolektívne dielo celej triedy s použitím školských kamier alebo smartfónov. Cieľom súťaže je motivovať a aktivizovať žiakov ku kreatívnemu a vtipnému vystihnutiu svojho každodenného života, ktorého bežnou súčasťou je pitná voda z vodovodu.
Prostredníctvom vlastnej videotvorby by mali dynamicky vyjadriť pozitívny vzťah a postoj k životnému prostrediu. Ambíciou VVS, a.s. je takto cieľavedome pestovať kritický a aktívny postoj k prírode a jej ochrane už u detí, podporovať ich pocit zodpovednosti za stav nášho životného prostredia. Rozsah súťažného príspevku: max 30-sekúnd, forma filmového pásu.
Súťažný príspevok triedy formou fotodokumentácie (série fotiek s popisom), prípadne krátkym filmom by mal byť zaslaný aj s krátkym vyhodnotením a popisom, aký zmysel mal EKO projekt pre žiakov. Vyhodnotené a odmenené budú triedy ZŠ aj SŠ na prvých troch miestach. Absolútny víťaz
získava pre svoju školu 20% zľavu na vodné a stočné na 1 rok.
Projekt súťaží Vodovodná štartuje presne na Svetový deň vody, teda 22. marca a trvá do 22. 4. 2023.
Podrobné informácie aj so štatútmi súťaží sú na webe VVS, a.s.: www.vodarne.eu
JL
Odporúčané články
Milovníci tradičných slovenských jedál si prídu na svoje už túto sobotu 23. novembra na podujatí Kapustové hody, ktoré sa uskutoční na pracovisku Charkovská 1 v mestskej časti Dargovských hrdinov. Pod záštitou Centra voľného času na Orgovánovej ulici čaká návštevníkov nielen ochutnávka výnimočných kapustových pokrmov, ale aj bohatý program plný zábavy.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.