Padovská univerzita udelila ocenenie Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej za ich prínos k boju za ochranu ľudských práv
Študenti Padovskej univerzity udelili in memoriam ocenenie Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej za ich prínos k boju za ochranu ľudských práv. V sobotu 25. septembra 2021 sa za účasti rodičov zavraždeného novinára a jeho snúbenice, veľvyslankyne Slovenskej republiky v Talianskej republike Karly Wursterovej a predsedu Talianskej národnej tlačovej federácie Giuseppeho Giuliettiho uskutočnila na pôde talianskej Univerzity v Padove slávnostná ceremónia venovaná pamiatke slovenského novinára. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Jozef a Jana Kuciakovci a Zlatica Kušnírová si od študentov prebrali Cenu študentskej akademickej rady na počesť Jána a Martiny za ich prínos k boju za ochranu ľudských práv a zásad právneho štátu. Poďakovali študentom za ocenenie a vyzvali ich na pokračovanie v boji za ochranu ľudských práv vo svete.
„Ich násilná smrť a ňou vyvolaná akútna potreba ochrany novinárov umocnili naše vedomie, že hodnoty demokratickej spoločnosti je potrebné pestovať a ich ochranu si neustále pripomínať. Ján a Martina verili v tieto hodnoty, ktoré sa premietali do ich životov a práce,“ uviedla vo svojom prejave veľvyslankyňa Wursterová. Zároveň poďakovala študentom za zorganizovanie podujatia a za to, ako citlivo vnímajú nevyhnutnosť ochrany demokratických hodnôt v našej spoločnosti.
Na podujatí sa zúčastnila aj investigatívna novinárka a najbližšia spolupracovníčka Jána Kuciaka Pavla Holcová a člen Súdnej rady Slovenskej republiky Pavol Žilinčík. Ceremónia sa uskutočnila z iniciatívy Študentskej akademickej rady magisterského kurzu „Ľudské práva a multi-level governance“ Univerzity v Padove. Zároveň bola úvodným podujatím akademického roka 2021-2022. Ocenenie študenti udelili vôbec po prvýkrát s cieľom začatia novej tradície aj do budúcich rokov.
Zdroj: (SITA, mb;jme)
Odporúčané články
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.