Pandémia marí boj proti rakovine. Konferencia má vyzývať ku konaniu
Pandémia koronavírusu dramaticky ovplyvnila životy ľudí. Podľa údajov od Európskej organizácie proti rakovine sa kvôli pandémii zabúda na rakovinu. Nepovšimnutých zostáva takmer vraj milión prípadov. Práve preto vznikla kampaň s názvom „Čas konať.“
Najhlavnejším cieľom kampane je pripomenúť, že boj proti zákernej rakovine nie je o nič menej dôležitý, ako boj proti koronavírusu. Výzva je smerovaná verejnosti, ale aj politickým činiteľom. Konferencia, na ktorej sa zúčastní minister zdravotníctva Lengvarský či poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová, sa uskutoční 21. 1. 2022 o 12:30. Virtuálne podujatie bude okrem ďalších 29 jazykov sprístupnené aj v slovenčine. Na stránke europeancancer.org je možnosť pozrieť si napríklad percentá zrušených operácií v spojení s rakovinou v jednotlivých krajinách.
Zo zozbieraných štatistík vyplýva, že nebolo v Európe vykonaných približne 100 miliónov skríningových testov na zistenie rakoviny. Tento údaj vedie k neskoršej diagnostike rakoviny. Problém sa týka aj ľudí s potenciálnymi symptómami. Urgentne odporúčanie na diagnostiku bolo zistené len u každého druhého človeka. Potrebnú liečbu nedostáva v súčasnosti každý piaty pacient z EU.
Patrik Herman je predstaviteľom aliancie Nie rakovine: „Rakovina sa Covidu-19 nezľakla! Je stále tu! Stále sú tu pacienti, ktorí potrebujú liečbu a starostlivosť. A pribúdajú ďalší. Problém je v tom, že ich ochorenie je alebo bude odhalené v pokročilých štádiách. Musíme sa vrátiť k plnohodnému poskytovaniu zdravotníckej starostlivosti pre onkologických pacientov, oživiť zdravotnícky systém a ešte v intenzívnejšej miere sa sústrediť na preventívne vyšetrenia. A bezpodmienečne prijať opatrenia, aby sa Slovensko v diagnostike, liečbe, dostupnosti inovatívnych liekov a liečebných metód dostalo na úroveň vyspelej Európy. Situácia na Slovensku je totiž v tejto oblasti jedna veľká tragédia,“ uviedol.
Zdroj: European Cancer Organisation
(VT)
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.