Pandémia ovplyvnila každodenný život aj lekárov v Šaci
Dôsledky pandémie a prísne protiepidemiologické opatrenia pociťujú pacienti i zdravotníci v nemocniciach. Ako hovorí vedúci lekár Urgentného príjmu Nemocnice AGEL Košice-Šaca Juraj Miko, neustále prítomná možnosť nákazy spôsobuje v podvedomí pacientov i personálu zdravotníckych zariadení stále obavy.
Podľa jeho slov musia testovanie na prítomnosť koronavírusu podstúpiť všetci pacienti, ktorí potrebujú urgentnú starostlivosť alebo majú absolvovať plánovaný operačný výkon. Tým sa celý proces komplikuje a predlžuje. Svoj čas totiž vyžaduje aj príprava na testovanie.
„Už len obliekanie a vyzliekanie nevyhnutných pracovných pomôcok nejaký čas trvá. Celý deň nosiť na tvári rúško je veľmi nepohodlné, o to horšia je povinnosť mať oblek, štít a respirátor,“ hovorí lekár z prvej línie.
[ad][/ad]Ako sám vraví, keďže testuje aj personál, stal sa medzi kolegami nepopulárnym, lebo je ten, kto pri odbere vháňa ľuďom slzy do očí. „Málokto si však uvedomuje opačnú stránku. Pre nich je to jedno nepríjemné vyšetrenie, pre mňa vystavenie sa možnej nákaze niekoľkokrát za deň.“
Väčšie napätie vníma aj zo strany pacientov. Sú síce opatrnejší, ale často aj menej tolerantní. Nechcú sedieť v jednej miestnosti s ostatnými pacientmi, ani príliš dlho čakať v čakárni, lebo majú strach, že sa nakazia.
V súvislosti s epidémiou teraz lekári musia riešiť aj veci, ktorým by za normálnych okolností vôbec nemuseli venovať pozornosť.
Ako J. Miko spomína, nedávno k nim priviezli pacienta, ktorý odpadol v kúpeľoch. Záchranári mu v sanitke odmerali teplotu a nakoľko respiračné ťažkosti neudával, antigénový odpoved na COVID-19 mu nerobili. Počas vyšetrenia sa cítil dobre, ale dvakrát zakašľal, preto som mu odpoved radšej urobil. Bol pozitívny.
„V prvom rade bolo potrebné kontaktovať a informovať posádku sanitky. Ďakovali mi, že som ho otestoval aj keď sme pacienta neplánovali hospitalizovať, čím sa zabránilo možnosti, že by sa mohli nakaziť ďalší pacienti, ktorých by sanitka neskôr prevážala. Následne sme volali do kúpeľov a riešili problém, ako pacienta dopraviť domov. Jeho auto totiž zostalo v kúpeľoch a manželka, ktorá tam bola s ním, šoférovať nevedela. Taxík v taký čas neprichádza do úvahy. Nakoniec sa nám odvoz podarilo zabezpečiť prostredníctvom zdravotnej dopravnej služby, ktorá s prevozom pozitívneho pacienta súhlasila,“ spomína si lekár, cez ruky ktorého prechádza v nemocnici v Šaci každý pacient.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.