Pandémia prehĺbila zaostávanie Slovenska v oblasti zdravia
Pandémia COVID-19 prehĺbila zaostávanie Slovenska v oblasti zdravia. Ako ďalej vyplýva z analýzy Národnej banky Slovenska, s viac ako 30-tisíc nadmernými úmrtiami patrí Slovensko ku krajinám EÚ, ktoré pandémia zasiahla najvýraznejšie. Nadmerná úmrtnosť vyplývala priamo z úmrtí na COVID-19, ale pandémia mohla viesť aj k dodatočným úmrtiam nepriamo cez zníženú dostupnosť a zanedbanie zdravotnej starostlivosti.
Vysoké nadmerné úmrtia sa podľa analýzy národnej banky prejavili aj v poklese strednej dĺžky života v roku 2021. Tá klesla oproti roku 2019 až o tri roky. Zaostávanie oproti EÚ 27 sa tak prehĺbilo, keď priemerný Slovák sa pri narodení dožíva 74,8 roka, čo je o 5,3 roka menej než priemerný občan EÚ.
Pandémia podčiarkla problémy slovenského zdravotného systému. Slovenské nemocnice majú oproti priemeru krajín EÚ viac lôžkových kapacít, ale všeobecný nedostatok zdravotného personálu limitoval možnosti ich využitia. Slovenské nemocnice navyše podľa analýzy trpia vysokým investičným dlhom. Pandémia prehĺbila výzvy v oblasti personálneho a kompetenčného posilnenia všeobecných lekárov, ako aj zdravotných sestier. Výzvou je aj implementácia optimalizácie nemocničnej siete tak, aby boli naplnené ciele reformy v podobe vyššej kvality a cenovej efektivity zdravotnej starostlivosti pri zachovaní jej dostupnosti.
Zdroj: (SITA, it;br)
Odporúčané články
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.