Papierové výmenné lístky na bezplatný PCR test sú minulosťou
Papierové výmenné lístky na bezplatné PCR testovanie ochorenia COVID-19 pre ľudí do 60 rokov sú už minulosťou. Nahrádza ich elektronická verzia. Pri stúpajúcich počtoch pozitívnych pacientov je to značné zjednodušenie procesu. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová.
Pacient sa podľa Daničovej na mieste odberu preukáže esemeskou alebo emailom, ktorý dostane od NCZI po tom, ako lekár zadá do informačného systému objednávku na PCR odpoved a odošle ju do NCZI. Informácia o výsledku príde pacientovi esemeskou a emailom najneskôr do 96 hodín. “Lekári, ktorých informačný systém objednávku PCR testu neumožňuje, môžu naďalej využiť papierové výmenné lístky,” spresnilo NCZI.
Zároveň s touto novinkou spúšťa NCZI aj samoobslužný Covid-19 portál. Umožňuje zmenu kontaktných údajov, prihlásenie sa na očkovanie, testovanie alebo vygenerovanie Digitálneho COVID-19 preukazu EÚ bez nutnosti kontaktovať Call Centrum NCZI. Na prihlásenie stačí telefónne číslo, rok narodenia a COVID-19-PASS. “Kto si svoj 9-miestny COVID-19-PASS nepamätá, získa ho na Koronavírus | Odoslať COVID-19-PASS (nczisk.sk),” pripomína centrum.
Zdroj: (SITA, mt;avl)
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Diplomat a bývalý prezidentský kandidát Ivan Korčok vstupuje do Progresívneho Slovenska (PS) a bude novým členom predsedníctva hnutia. Oznámil to dnes na tlačovej besede. Na jeho vystúpenie reagoval na sociálnej sieti podpredseda Smeru-SSD Ľuboš Blaha. Podľa neho sa Ivan Korčok iba demaskoval a potvrdil, že spoločne s ďalšími pravičiarmi, idú ovládnuť stranu PS.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.