Parížska pýcha je v plameňoch. Katedrálu Notre-Dame ničí požiar
AKTUALIZOVANÉ 21:06 hod.
V parížskej Katedrále Notre-Dame vypukol v pondelok popoludní požiar, ktorý môže súvisieť s prebiehajúcimi renovačnými prácami. S odvolaním sa na miestny hasičský zbor o tom informovala tlačová agentúra AFP.
Zábery zverejnené v sociálnych sieťach zachytávajú plamene a veľké kúdoly dymu, vychádzajúce zo strechy tohto gotického chrámu v centre Paríža, ktorý je jednou z najnavštevovanejších historických pamiatok v Európe. Parížska starostka Anne Hidalgová opísala požiar ako “hroznú” udalosť.
Podľa slov hovorcu horí celé drevené zariadenie interiéru a pravdepodobne bude zničené. „Všetko horí, z krovu nič nezostane,“ uviedol André Finot pre francúzske médiá.
Zástupca parížskej starostky Anne Hidalgovej, Emmanuel Gregoire, medzitým podľa agentúry AFP potvrdil, že veža sa „zrútila dovnútra“ a prítomní pracovníci sa snažili zo všetkých síl „zachrániť všetky umelecké diela, ktoré sa zachrániť dajú“. Napriek tomu podľa neho došlo ku „kolosálnej škode“.
V gotickej katedrále Notre-Dame, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky v Európe, sa nachádzajú umelecké diela nevyčísliteľnej hodnoty, pripomenula AP.
Možná príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Jedna z veží katedrály však momentálne prechádza nákladnou generálnou rekonštrukciou, ktorou sa odstraňujú škody spôsobené vekom, počasím i znečistením ovzdušia. Podľa informácií z parížskej radnice sa táto veža v dôsledku požiaru zrútila.
[ad][/ad]K miestu udalosti na Île de la Cité – ostrove na rieke Seina v srdci francúzskej metropoly – sa presúvali vysokou rýchlosťou hasičské autá. Parížska polícia prostredníctvom Twitteru vyzývala ľudí, aby sa vyhýbali okoliu katedrály a “uvoľnili cestu záchranným vozidlám”.
Podľa agentúry AP zatiaľ v súvislosti s požiarom nie sú hlásené žiadne úmrtia.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že pre túto udalosť sa nebude vysielať jeho prejav, v ktorom mal načrtnúť svoj plán, ako bude riešiť sťažnosti občanov vyjadrované v rámci protestov hnutia tzv. žltých viest, otriasajúcich Francúzskom už niekoľko mesiacov.
Foto: TASR
(TASR, SŠ)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.