Parkovacie miesto pre zdravotne postihnutých je ťažko dostupné
Na parkovisku pred Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) na Staničnom námestí v Košiciach je vyhradené miesto pre ťažko zdravotne postihnutých. Dostať sa však k nemu môžu len cez rampu. A tú niekto musí zdvihnúť.
Naša čitateľka nás upozornila na problém, ktorý zažila, keď viezla postihnutého manžela na úrad, kde si potreboval niečo vybaviť. Aby mohli auto s preukazom ŤZP bezplatne zaparkovať na vyhradenom mieste, museli sa dostať cez zatvorenú rampu.
[ad][/ad]„Závora je asi pätnásť metrov od budovy, ale nie je na nej žiadny zvonček, ktorým by ste upozornili obsluhu na vrátnici, aby vám rampu zdvihla. Na trúbenie nikto nereagoval. Musela som vyjsť z auta a s preukazom ísť na vrátnicu, aby som ich požiadala o zdvihnutie závory. Keby auto šoféroval manžel, ktorý je na vozíčku, alebo napríklad človek so sťaženou chôdzou, mal by problém,“ opísala nám situáciu naša čitateľka. Podľa jej slov sú v budove aj posudkové oddelenia pre celé mesto, takže tam postihnutí chodia často a takýto prístup k nim zo strany úradu, ktorý im má pomáhať, je neprijateľný.
Na samotnom úrade si však nemyslia, že majú ŤZP sťažený prístup k vyhradenému parkovaciemu miestu.

„Rampa je monitorovaná kamerovým systémom, ktorý sleduje službukonajúci pracovník súkromnej bezpečnostnej služby,“ informoval nás Vladimír Straka z kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Ako uviedol, oneskorené otvorenie závory sa môže stať len v prípadoch, keď na vrátnici vybavujú ďalšieho klienta. „V minulosti bola rampa doplnená zvončekom, ten však okoloidúci chodci pravidelne poškodzovali, takže ho znefunkčnili. Aby sme však predišli podobným problémom, doplníme na rampu telefonický kontakt na pracovníka SBS, ktorým sa bude dať hneď upozorniť, aby závoru zdvihol,“ doplnil V. Straka.
Odporúčané články

V Detskej fakultnej nemocnici (DFN) Košice zaznamenali výnimočný prípad, narodili sa tam jednovaječné trojičky. Ako nemocnica informovala, o deti sa starajú špecialisti na Oddelení neonatologickej intenzívnej medicíny. Tri dievčatká prišli na svet cisárskym rezom v 33. týždni tehotenstva, v druhej polovici júna. Sára vážila 2 200 gramov, Lívia 1 800 gramov a Ester 1 660 gramov.

Už v sobotu 19.7. na vás čaká zaujímavý program, herné atrakcie a zábavní hostia.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.