„Parkovanie nemá byť biznis“
Poldruha tisícky Košičanov v stredu večer pred magistrátom hlasno vyjadrilo nesúhlas s novým systémom parkovania v širšom centre Košíc. Nálepkami s nápisom „Nechceme EEI!“ polepili schodisko magistrátu, vchod do budovy i tabuľu s fotografi ami vedenia mesta a mestských poslancov.
Protest zorganizovala iniciatíva Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť. Viacerí ľudia mali transparenty s nápismi burcujúcimi proti firme, ktorá má prevádzkovať systém plateného parkovania v 10 nových rezidentských zónach.
Iniciatíva nepoľaví „Chceme zastaviť EEI! Chceme, aby to spravovalo mesto, lebo parkovanie nemá byť biznis,“ zhrnul posolstvo iniciatívy jeden z jej organizátorov Henrich Burdiga. Prítomným sľúbil, že v tom iniciatíva nepoľaví a bude bojovať ďalej. Preto sa pridali aj k petícii za zmenu koncepcie parkovania v Košiciach. „Do dnešného dňa sme už vyzbierali 11 a pol tisíc podpisov!“ oznámil za potlesku prítomných predseda petičného výboru Igor Petrovčík. Po jeho výzve, aby protestujúcich počuli aj na magistráte, sa celý dav rozkričal na plné hrdlo. Ďalší z rečníkov, iniciátor prvého protestu na magistráte 13. júna a aj spomínanej petície, Ladislav Lörinc, zasa varoval Košičanov pred tým, že EEI sa chce dostať aj na sídliská: „Od 1. januára 2017 sa majú pridať aj Terasa a Sever. Rokovania prebehli aj na Furči, Ťahanovciach a na Sídlisku KVP. Problém sa už týka všetkých Košičanov, ktorí budu musieť platiť za to, že pôjdu navštíviť známych či príbuzných. Nenechajme sa opiť rožkom, nestaňme sa otrokmi ich parkovacej politiky.“
Organizátori: Bol to úspech
V podobnom duchu sa niesli príhovory ďalších rečníkov. Na výzvu mestského poslanca Jaroslava Polačeka začali ľudia na schody lepiť nálepky s nápisom „Nechceme EEI!“, ktoré im rozdali organizátori protestu. Veľmi rýchlo sa však dostali aj k dverám magistrátu, ktoré oblepili tiež. A napokon nálepky – za tichého prizerania sa dvojice mestských policajtov – dávali aj na tabuľu s fotografi ami vedenia mesta a poslaneckého zboru vo vestibule.
„Myslím, že to bol úspech, aký sme ani nečakali. Podarilo sa nám dostať pred magistrát takmer dvetisíc ľudí bez toho, aby sme mali nejakú podporu médií. V Bratislave prišlo protestovať proti Kaliňákovi asi päťtisíc ľudí, ale za masívnej podpory veľkých televízií a novín. Určite nepoľavíme a nebolo to naše posledné slovo,“ zhodnotil stredajšiu akciu Henrich Burdiga.
„Keď normálny občan denne počúva o tom, ako do Košíc prišla cyperská schránková firma, ktorá chce olúpiť ľudí o peniaze a nič im za to nedá, nemôžete sa čudovať, že časť verejnosti je rozčúlená, pretože to je normálna reakcia normálnych ľudí. Lenže nič z toho nie je pravda“, povedal na margo protestu výkonný riaditeľ EEI Ján Tomanovič.
Podľa EEI je najlepším riešením otvorená diskusia s odporcami o všetkom. Firma je presvedčená, že v takejto diskusii sa vyjasnia všetky vzniknuté otázky. Mesto na naše otázky do uzávierky nereagovalo.
Predali polovicu rezidentských kariet, hrozia vodičom pokuty?
Nový spôsob parkovania vstúpil do platnosti dnes. Rezidentské karty si však nestihli kúpiť všetci, ktorí na ne majú nárok.
Ako to bude vyzerať v nových rezidentských zónach počas prvých dní parkovania po novom? Podľa odhadov fi rmy EEI by mali predať do všetkých zón okolo 4500 kariet, bez ktorých v nich bude možné parkovať len na návštevníckych a záchytných parkoviskách. „Do dnešného dňa sme ich predali do 2500. Predaj však stále pokračuje v súčasnom veľkom režime, to znamená v pracovných dňoch od 7.30 do 18. hodiny a v sobotu od 7.30 do 13. hodiny. Predpokladáme, že do polovice júla by ich mali mať všetci, ktorí na ne majú nárok,“ povedal nám včera Karol Wolf, ktorý komunikuje za EEI.
Podľa jeho slov určite nebudú pokutovaní a odťahovaní z rezidentských miest tí, ktorí si kartu kúpiť zatiaľ nestihli. „Ako už mesto komunikovalo, spočiatku to budú mestskí policajti riešiť len dohovorom a upozornením,“ hovorí Wolf. Sústrediť by sa mali na autá s mimokošickými evidenčnými číslami. Zároveň budú mestskí policajti na vozidlá bez kariet lepiť nálepky s upozornením, že stoja v rezidentskej zóne.
Foto: Iveta Vaculová
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.