Parlament aj bez hlasov Sme rodina prijal reformu národných parkov
Správa lesných pozemkov vo vlastníctve štátu v národných parkoch prejde pod rezort životného prostredia. Počíta s tým poslanecká novela zákona o ochrane prírody a krajiny. Parlament zákon schválil v utorok 14. decembra 75 hlasmi zo 76 prítomných poslancov. Koalícia novelu presadila bez podpory hnutia Sme rodina. Nebyť podpory od dvoch nezaradených poslancov Miroslava Kollára a Tomáša Valáška, reforma by neprešla.
Medzi kľúčové termíny patrí 31. marec 2022, keď budú zriadené správy národných parkov ako samostatné organizácie ochrany prírody. Tie budú spravovať hnuteľný a nehnuteľný majetok vo vlastníctve štátu na území národných parkov. Na ďalší deň, 1. apríla, sa delimituje správa dotknutého majetku.
O novele zákona sa malo v utorok už len hlasovať, ale výhrady k nej mali poslanci z viacerých koaličných strán. Parlament po opätovnom otvorení rozpravy prijal pozmeňujúci návrh, ktorý podľa poslanca Györgyho Gyimesiho (OĽaNO) spočíva v tom, že pôda nezistených vlastníkov sa nebude presúvať do správy národných parkov. V zákone je priamo uvedený okruh zástupcov, ktorí majú právo byť v rade národného parku. Majú nimi byť zástupca územnej samosprávy, na území ktorej sa nachádza príslušný národný park, Horskej záchrannej služby, zástupcovia právnických osôb pôsobiacich v oblasti ochrany prírody a krajiny, lesníctva a cestovného ruchu a odborníci z vedeckých a odborných organizácií, ktorých menuje a odvoláva ministerstvo. Prevod pozemkov v nižších stupňoch ochrany, ako vo štvrtom a piatom stupni, sa uskutoční až po vykonaní zonácie národných parkov.
Poslanec Sme rodina Jaroslav Karahuta kritizoval podobu navrhnutej reformy. Vopred avizoval, že Sme rodina nemôže zákon podporiť. Prekážalo mu okrem iného, že v rade národných parkov budú podľa neho chýbať poľnohospodári a súkromní vlastníci lesov.
Podľa predkladateľov novely je zásadným nedostatkom to, že organizácia ochrany prírody a krajiny, ktorá bola zriadená za účelom zabezpečovania starostlivosti o osobitne chránené časti prírody a krajiny na Slovensku, priamo nespravuje pozemky v týchto územiach. Pre štát je neefektívne, ak sa o územie v národnom parku starajú dve štátne organizácie.
Zdroj: (SITA, gko;isu)
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.