Parlament bude rokovať o nekrátení sumy opatrovateľského príspevku penzistom
Parlament bude po takmer dvojtýždňovej prestávke spôsobenej technickými problémami pokračovať na 75. schôdzi rokovaním o návrhu novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.
Nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Jana Žitňanská (Za ľudí) navrhuje, aby sa poberateľom dôchodku, ktorí opatrujú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, suma opatrovateľského príspevku od začiatku budúceho roka nekrátila na polovicu. Jej návrh by tiež umožnil zvýšenie príspevku na opatrovanie o 100 eur mesačne, ak poberateľ dôchodku opatruje jedno alebo viacero nezaopatrených detí s ťažkým zdravotným postihnutím. Ak by novelu zákona parlament schválil, zo štátneho rozpočtu by si tieto opatrenia vyžiadali 70 miliónov eur ročne.
Poslanci v druhom čítaní prerokujú aj návrh novely Zákonníka práce od poslancov za stranu Smer-SD Martina Nemkyho a Borisa Suska. Opoziční poslanci navrhujú zmeniť súčasné ustanovenia pracovného kódexu o určení výšky minimálnej mzdy a o určení výšky niektorých príplatkov ku mzde. Príplatky, ktoré sú v súčasnosti v Zákonníku práce stanovené pevnou sumou, by sa mali od začiatku budúceho roka opätovne naviazať na minimálnu mzdu. Suma príplatku za prácu v sobotu má byť najmenej vo výške 50 percent minimálnej mzdy v eurách za hodinu a u zamestnávateľa, u ktorého sa vzhľadom na povahu práce alebo podmienky prevádzky vyžaduje, aby sa práca pravidelne vykonávala v sobotu, sa navrhuje možnosť dohodnúť nižšiu sumu, najmenej 45 percent minimálnej mzdy za hodinu. Výška príplatku za prácu v nedeľu má byť 100 percent minimálnej mzdy v eurách za hodinu a u zamestnávateľa, u ktorého sa vzhľadom na povahu práce alebo podmienky prevádzky vyžaduje, aby sa práca pravidelne vykonávala v nedeľu, najmenej 90 percent minimálnej mzdy za hodinu.
Zdroj: SITA, su, DSe
Odporúčané články
Strana Hlas-SD nesúhlasí s tým, ako sa liberálni a progresívni politici správajú k seniorom, čím podľa nich prispievajú k oslabeniu úcty voči starším občanom. V spoločnom vyhlásení s Jednotou dôchodcov na Slovensku zdôraznili, že dôchodcovia si zaslúžia rešpekt od celej spoločnosti.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.