Parlament dnes čaká hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde Eduarda Hegera
Parlament dnes (13. 12.) čaká hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde Eduarda Hegera (OĽaNO). Rokovací deň sa začne o 9:00, hlasovanie je naplánované na 11:00. Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podali dvadsiati poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a desiati poslanci Hlasu – sociálna demokracia (Hlas-SD). Návrh odôvodňujú tým, že vláda ohrozuje základy ústavnosti a dôvery v demokratický režim.

„Vláda SR zlyháva v manažovaní vážnych kríz, ohrozuje tým obyvateľov, výsledkom čoho je stupňovanie napätia v spoločnosti, zvyšujúca sa nedôvera v inštitúcie a v systém ako taký, čo priamo ohrozuje našu demokraciu,“ píše sa v návrhu. Podaním návrhu na vyslovenie nedôvery vláde chcú zároveň vyjasniť, kto v parlamente vládu podporuje.
“Chaos, neschopnosť a hanba sú slová, ktoré najlepšie vystihujú vládnutie Igora Matoviča (OĽaNO),” povedal predseda SaS Richard Sulík vo svojom vystúpení v rozprave v rámci mimoriadnej schôdze k vysloveniu nedôvery vláde. Podľa neho je to vláda Eduarda Hegera na papieri, v skutočnosti je to vláda Igora Matoviča (OĽaNO) a Borisa Kollára (Sme rodina). Vláde vytkol chaos, zlý návrh rozpočtu, hazardovanie s verejnými financiami, nezvládnutie migračnej krízy a rokovania s lekármi, ako aj rezignovanie na boj proti korupcii.
Kritizoval tiež, že vláda hlasuje spolu s fašistami a tiež to, že nedokázala uľahčiť život ľuďom z LGBTI+ komunity. Zároveň zdôraznil, že SaS sa už určite do vlády nevráti a celý ich poslanecký klub bude jednotne hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde. Predčasné voľby už teraz podľa Sulíka nedávajú veľký zmysel. Ako možné alternatívy v prípade pádu vlády načrtol štyri možnosti – vládu v demisii, pričom dôležité rozhodnutia by musela odsúhlasiť prezidentka, novú koalíciu – 76-ku, rekonštrukciu vlády alebo úradnícku vládu.
Premiér Eduard Heger vyzval SaS, aby demokrati držali spolu, pretože inak sa dostane naspäť k moci Rober Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (Hlas-SD). Hlasovanie podľa neho nebude o Hegerovi, Matovičovi či Kollárovi, ale o poctivých policajtoch, prokurátoroch či sudcoch, o reformách a obnove Slovenska, o demokracii a o geopolitickom ukotvení Slovenska v demokratickej časti sveta. Vyzdvihol uskutočnené reformy, prorodinnú politiku, rozviazanie rúk spravodlivosti a jasnú zahraničnú politiku jeho vlády. Vyzval všetkých demokratických politikov, aby neopakovali chyby z minulosti, keď sa po povalení vlády Ivety Radičovej dostal k moci Robert Fico, ale aby podržali vládu.
Zdroj: SITA, kh, ma
Odporúčané články

Viac ako mesiac uplynul od teroristického činu. Ozbrojení militanti vtrhli na územie Izraela. Za jeden deň pri ňom zomrelo násilnou smrťou viac ako 1400 civilistov. Teroristický čin tohto rozsahu sa blíži k 11. septembru 2001. Okrem zastrelených, podrezaných či podpálených civilných obetí sa v zajatí ocitlo viac ako 200 rukojemníkov. Medzi nimi sú mladí ľudia i seniori, ktorí prežili koncentračné tábory. Sú zadržiavaní na neznámom mieste v Gaze.

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini zvažuje kandidatúru na prezidenta. Ako ďalej uviedol pre verejnoprávnu televíziu RTVS, v rámci strany by sa touto témou mali zaoberať v nasledujúcich týždňoch. Pribudnúť môžu aj kandidáti politických strán. Tí by potrebovali získať aspoň 15 hlasov poslancov Národnej rady SR.

V nedeľňajších (12. 11.) stretnutiach najvyššej slovenskej súťaže 2023/2024 naplno zabodovali oba tímy, ktoré vo štvrtok (9. 11.) reprezentovali Slovensko na európskej pohárovej scéne.