Parlament prijal smernicu na posilnenie odolnosti únie v oblasti kyberbezpečnosti
V Európskom parlamente (EP) vo štvrtok prešlo sprísnenie požiadaviek týkajúcich sa dohľadu a presadzovania pravidiel štátmi Európskej únie (EÚ) v oblasti kybernetickej bezpečnosti a harmonizácia sankcií pri ich porušení.
Novú právnu úpravu, na ktorej sa ešte v máji dohodli vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady EÚ, schválili poslanci v pomere hlasov 577 za, 6 proti a 31 sa zdržalo hlasovania. Prináša prísnejšie požiadavky v oblasti riadenia rizík, podávania správ a poskytovania informácií, pričom sa týkajú napríklad reakcií na incidenty, bezpečnosti dodávateľského reťazca, šifrovania a zverejňovania informácií o zraniteľnosti. Parlament o tom informoval v tlačovej správe na svojej webstránke.
Opatrenia na svoju ochranu bude musieť na základe nových pravidiel prijať viac subjektov. Prísnejšie požiadavky sa budú týkať kľúčových odvetví – energetiky, dopravy, bankovníctva a zdravotníctva, digitálnej infraštruktúry, verejnej správy a kozmického sektora. Nové pravidlá sa budú vzťahovať aj na takzvané dôležité odvetvia, medzi ktoré patria poštové služby, odpadové hospodárstvo, chemický a potravinársky priemysel, výroba zdravotníckych pomôcok, elektroniky, strojových zariadení a motorových vozidiel a poskytovatelia digitálnych služieb. Smernica sa bude vzťahovať na stredné a veľké podniky v týchto sektoroch.
Legislatíva tiež vytvára rámec pre lepšiu spoluprácu a výmenu informácií medzi rôznymi inštitúciami a členskými štátmi a ustanovuje takzvanú európsku databázu zraniteľností týkajúcich sa kybernetickej bezpečnosti.
Smernicu musí ešte schváliť Rada EÚ, potom ju zverejnia v Úradnom vestníku EÚ.
Zdroj: dm, ns
Odporúčané články
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.