Parlament schválil opozičné uznesenie k riešeniu krízovej situácie v zdravotníctve
Parlament v utorok schválil návrh uznesenia k riešeniu krízovej situácie v zdravotníctve, ktorý predložili poslanci za stranu Smer-SD. Za prijatie uznesenia hlasovalo 67 poslancov, proti bolo 5 zákonodarcov a zdržalo sa 39 poslancov. Za schválenie uznesenia hlasovali aj poslanci z klubu Sme rodina.

V návrhu uznesenia žiadajú poslanci za Smer-SD zohľadniť požiadavky zdravotníckych pracovníkov predložené Lekárskym odborovým združením. Od vlády požadujú zabezpečiť zdroje v štátnom rozpočte na rok 2023 a dofinancovať sektor zdravotníctva v časti úhrady za poistenca štátu mesačne v rozsahu štyroch percent priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve.
Opoziční poslanci tiež navrhujú dopracovať a zabezpečiť implementáciu systému DRG, ktorý bude pokrývať ekonomicky oprávnené náklady vznikajúce pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. V uznesení sa píše aj o úprave normatívu počtu zdravotníckych pracovníkov a zvýšení platov sestier a pôrodných asistentiek. Neatestovaní lekári by mali mať podľa tohto uznesenia základnú zložku mzdy vo výške 1,7-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve a atestovaní lekári vo výške 2,8-násobku. Koeficient poslanci za Smer-SD navrhujú zvýšiť za každý rok praxe o 0,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
Mimoriadnu schôdzu k zdravotníctvu iniciovali poslanci za stranu Smer-SD spolu s tromi nezaradenými poslancami Tomášom Tarabom, Štefanom Kuffom a Filipom Kuffom (Život – národná strana).
Zdroj: SITA, su, dm
Odporúčané články

Slováci budú platiť za teplo také ceny, aké vláda schválila ešte minulý rok. Na sociálnej sieti to potvrdil predseda vlády Eduard Heger.

Dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) včera (22. 1.) po rokovaní s bývalými koaličnými partnermi pre médiá uviedol, že predčasné parlamentné voľby sa budú konať 30. septembra. Takisto uviedol, že zároveň padla dohoda na pozmeňujúcom návrhu, ktorý bude schválený hneď po prerokovaní v utorok 24. januára, keď sa o zmene ústavného zákona bude rokovať.

Vlani len 7 percent ľudí na Slovensku v štatistickom zisťovaní uviedlo, že nikdy nepoužili internet. Slováci a Slovenky navštevujú internet rovnako intenzívne, ako je priemer Európskej únie. Priority sa však líšia. Vedieme v nákupoch cez internet, ale zaostávame v internetovom bankovníctve. Na sociálnych sieťach je aktívna rovnaká časť slovenskej populácie než v únii, ale komunikácia s verejnou správou cez internet je oveľa redšia.