Parlament schválil štátny rozpočet
Parlament schválil rozpočet verejnej správy na roky 2023 až 2025. Súčasná poverená menšinová koalícia potrebovala na schválenie získať aspoň 76 hlasov. Slovensku hrozilo rozpočtové provizórium.
Avšak po vzájomných rokovaniach Eduarda Hegera (OĽaNO) a Richarda Sulíka (SaS) zákon prešiel. Z prítomných 136 poslancov bolo za 93, proti štyria, zdržalo sa 38 poslancov a nehlasoval jeden. Deficit verejných financií Slovenska by mal v budúcom roku dosiahnuť zhruba 6,5 % HDP.
Schvaľovanie štátneho rozpočtu dali do parlamentného programu koncom novembra a prerokovaný ho mali už 1. decembra. Vláda však riešila vlastné vnútorné problémy, ktoré nakoniec vyústili do toho, že parlament vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera ešte skôr, než stihli o rozpočte hlasovať. Bývalá koaličná strana SaS dlhodobo tvrdila, že rozpočet v podobe, v akej prešiel na vláde, nepodporí.
Finálna verzia rozpočtu na rok 2023 však už obsahuje výdavkové limity, či zdaňovanie ruskej ropy a plynu. Zároveň sa zvýšia dane na lieh a hazard, zavedie sa nižšia 10-percentná DPH pre gastro a športoviská, zrušia sa koncesionárske poplatky, zmení a registračný poplatok pre autá. Taktiež sa do kapitoly zdravotníctva presunie 820 miliónov eur. „Rokovania s Eduardom Hegerom a štátnym tajomníkom ministerstva financií Marcelom Klimekom boli dlhé, náročné, ale konštruktívne a obe strany sú spokojné s tým, čo sa podarilo vyrokovať,“ uviedla strana SaS po rokovaniach.
Strana OĽaNO tvrdí, že minister financií Igor Matovič sa „obetoval v záujme pomoci ľuďom“. Po schválení rozpočtu chce Matovič odísť z vlády, tvrdí hnutie a aj samotný minister. Igor Matovič opäť svoje konanie okomentoval na sociálnej sieti. „Po tom, ako SaS neváhali s mafošmi, fašistami, PS a evidentne kúpenými poslancami povaliť vládu, bolo jasné, že im je jedno, že ľudom vyletia účty za energie o 200, 300, 400 %. Rozhodli sa zobrať ľudí za rukojemníkov,“ uviedol Matovič. A keďže Sulík podľa slov Matoviča túžil len po jednom, Matovič teda ponúkol svoj post.
Zdroj: SITA qq, it, br
Odporúčané články
Zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a ďalších fyzických osôb – podnikateľov od začiatku roka 2026 znamená definitívnu bodku za jedným z najkontroverznejších fiškálnych opatrení posledného obdobia. Štát ustupuje od povinnosti, ktorá mala posilniť verejné financie, no v praxi priniesla viac administratívnej záťaže než očakávaných príjmov.
Vláda spúšťa vyplácanie skutočného 13. dôchodku za rok 2025. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR potvrdilo, že seniori dostanú dávku ešte pred Vianocami. Podľa ministra Erika Tomáša sa vyplácanie začalo dnes, 2. decembra, a potrvá do 19. decembra.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) upozorňuje na výrazný nárast nelegálneho predaja zákuskov, koláčov a vianočného pečiva na internete a sociálnych sieťach. Tento nelegálny obchod podľa zväzu vedie k výrazným stratám pre štátny rozpočet, ktoré ročne dosahujú takmer 20 miliónov eur.