Patakyová riešila viaceré zásahy do ľudských práv, parlament nevzal správu o jej činnosti na vedomie
Mnohé porušenia ľudských práv súviseli s prijímaním opatrení na potlačenie šírenia koronavírusu.
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) nevzali na vedomie Správu o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2020. Za uznesenie hlasovalo 58 členov zákonodarného zboru zo 117 prítomných.
Zo správy vyplýva, že verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa v roku 2020 zaoberala viacerými neprimeranými zásahmi do ľudských práv v dôsledku prijímania opatrení na potláčanie šírenia koronavírusu.
Ľudia sa na ňu obracali v súvislosti s povinnou štátnou karanténou, právom na vzdelávanie detí či porušovaním práv žien počas pôrodu. Zaoberala sa tiež situáciou ľudí z marginalizovaných rómskych komunít (MRK).
Práve žien pri pôrode boli porušované
Patakyová v roku 2020 upozorňovala na nedostatky pri uplatňovaní povinnej štátnej karantény. Odporúčala prehodnotiť systém tak, aby nedochádzalo k porušovaniu základných práv. V danej veci sa obrátila s podaním na Ústavný súd SR.
Taktiež sa zasadzovala o dodržiavanie práv žien počas pôrodu, keď im v prvej aj druhej vlne pandémie odopierali prítomnosť sprevádzajúcej osoby alebo ich oddeľovali od novonarodených detí. Ombudsmanka tiež pri vykonaní analýzy koncom roka poukázala na riziká spojené s porušovaním práv detí na vzdelávanie, keď zatvorenie škôl začalo nadobúdať trvalý charakter.
Verejná ochrankyňa práv v uplynulom roku uskutočnila prieskum zameraný na envirozáťaže. Upozornila, že odďaľovanie ich likvidácie prináša riziká týkajúce sa porušenia práva na priaznivé životné prostredie a práva na ochranu životného prostredia.
Obrátila sa aj na Ústavný súd
Patakyová v minulom roku využila svoje oprávnenie obrátiť sa na Ústavný súd SR vo veci nerovnakého prístupu k materskému pre hasičov, policajtov a príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stáže. V podaní namieta, že táto skupina ľudí má nárok len na nižší príspevok v porovnaní so zamestnancami z iných odvetví. Na verdikt Ústavného súdu SR ešte čaká.
V roku 2020 pracovala Kancelária verejného ochrancu práv celkovo s 3 727 agendovými písomnosťami a riešila sedem konaní z vlastnej iniciatívy verejnej ochrankyne práv. Z tohto počtu agendových písomností bolo 2 453 podnetov.
V minulom roku získala ombudsmanka ocenenie za angažovanosť v oblasti ľudských práv a právneho štátu od francúzskeho a nemeckého ministerstva zahraničných vecí a Ocenenie za prínos k cieľom udržateľného rozvoja (SDGs) od Nadácie Pontis v kategórii Verejný sektor. Vizuálna identita Kancelárie verejného ochrancu práv vyhrala Národnú cenu za dizajn.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)