Peľová sezóna nastúpila oproti vlaňajšku o dva týždne skôr
Oproti minulému roku je možné pozorovať skorší nástup začiatku peľovej sezóny o dva týždne. Najvýznamnejšími druhmi z alergologického hľadiska boli v šiestom týždni peľ jelše a liesky a tiež spóry húb Cladospórium, Alternária, Epicoccum a Stemphylium. V tlačovej správe o tom informovala doktorka Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Monitorovacia stanica v Banskej Bystrici v šiestom kalendárnom týždni zaznamenala zatiaľ nanajvýš stredné koncentrácie peľu prvých jarných alergénov liesky a jelše. Stanice v Bratislave a Nitre uvádzajú vysoké až veľmi vysoké denné koncentrácie alergénov liesky a jelše. „Najvyššiu dennú hladinu peľu jelše zachytili v Bratislave, a to 464 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, v Nitre to bolo 102 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu a v Banskej Bystrici 41 peľových zŕn,“ povedala Lafférsová.
Peľ liesky dosiahol najvyššie denné koncentrácie v Bratislave, konkrétne 209 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, v Nitre 123 peľových zŕn a v Banskej Bystrici 64 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Košice uvádzajú záchyt peľu liesky a jelše len v malých koncentráciách.
Rapídny nárast denných koncentrácií peľu je spôsobený prudkým oteplením, dostatkom vlahy a slnečného svitu. „Peľová sezóna jelše a liesky sa naplno rozbehne na celom území a ich denné koncentrácie dosiahnu alergiologicky významné hladiny aj v severnejších oblastiach Slovenska. V teplejších oblastiach peľová sezóna jelše a liesky už prechádza svojím vrcholom,“ skonštatovala Lafférsová. Doplnila, že narastať budú aj denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, ktoré majú významné zastúpenie v záhradných a parkových výsadbách a tiež denné koncentrácie spór húb.
Zdroj: (SITA, kh;jme)
Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.