Peľová sezóna sa pre tento rok končí

V uplynulom týždni sa v ovzduší na Slovensku vyskytovali už len nízke denné koncentrácie peľu. Peľ ambrózie, paliny a tráv z čeľade lipnicovitých dosahoval prevažne veľmi nízke denné koncentrácie. Taktiež peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy a ostatných bylín sa vyskytoval v ovzduší už len ojedinele.
Pokles denných hladín peľu v ovzduší spôsobený najmä ochladením a zrážkovou činnosťou je typický pre jesenné mesiace. Poklesli aj denné koncentrácie húb (plesní), ktoré boli najpočetnejšie zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária. Ich denné hladiny dosahovali vyššie denné koncentrácie na celom území. V tlačovej správe o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.
Peľová sezóna roku 2022 sa skončila. Celkové denné koncentrácie peľu v ovzduší dosiahnu len veľmi nízke denné hladiny, ktoré môžu počas teplejších dní mierne stúpnuť. Klesajúcu tendenciu majú aj denné koncentrácie spór húb (plesní), medzi ktorými si dominantné postavenie udržia rody Cladospórium a Alternária. Hladiny peľu v ovzduší už nedosiahnu alergiologicky významné koncentrácie.
Peľová sezóna roku 2022 mala najmä vplyvom počasia veľmi neštandardný priebeh. Po miernej zime nasledoval skorý nástup kvitnutia prvých jarných drevín jelše a liesky spojený s vyššou produkciou peľu ako v predchádzajúcich rokoch. Breza ako ďalší silný jarný alergén mala celkový peľový spád najvyšší za posledných dvadsať rokov. Taktiež peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých, peľ hrabu, duba a buka dosahoval veľmi vysoké koncentrácie, čo bolo spôsobené aj tým, že sa prekrývali semenné roky (roky intenzívnejšieho kvitnutia) viacerých druhov. Ich veľké peľové zrná vytvárali žlté povlaky na autách, parapetoch, terasách či chodníkoch. Kvitnutie tráv začalo síce v máji, ale aj vzhľadom na veľké sucho v ďalšom období bola produkcia peľu tráv nižšia ako v predchádzajúcich rokoch. Peľová sezóna alergénov neskorého leta a jesene – paliny a ambrózie mala priebeh porovnateľný s rokom 2021.
Zdroj: (SITA, kh, kv)
Odporúčané články

Symbolickým poklepaním základného kameňa na obratisku Važecká a podpisom zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku z eurofondov sa dnes oficiálne začalo s dlho očakávanou modernizáciou električkovej trate na sídlisku Nad jazerom.

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach začal 10. júla s rekonštrukciou priestorov hlavnej budovy. Stavebné práce súvisia s inštaláciou nového zariadenia magnetickej rezonancie (MRI). Podľa vedenia nemocnice potrvá modernizácia približne tri mesiace.

V obci Zatín v okrese Trebišov došlo 25. júna krátko pred 2:00 hod. k požiaru garáže, ktorý sa následne rozšíril aj na strechu priľahlého rodinného domu. Podľa Hasičského a záchranného zboru Košického kraja bol požiar v čase príchodu záchranných zložiek už v plne rozvinutej fáze.