Peľová sezóna sa pre tento rok končí
V uplynulom týždni sa v ovzduší na Slovensku vyskytovali už len nízke denné koncentrácie peľu. Peľ ambrózie, paliny a tráv z čeľade lipnicovitých dosahoval prevažne veľmi nízke denné koncentrácie. Taktiež peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy a ostatných bylín sa vyskytoval v ovzduší už len ojedinele.
Pokles denných hladín peľu v ovzduší spôsobený najmä ochladením a zrážkovou činnosťou je typický pre jesenné mesiace. Poklesli aj denné koncentrácie húb (plesní), ktoré boli najpočetnejšie zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária. Ich denné hladiny dosahovali vyššie denné koncentrácie na celom území. V tlačovej správe o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.
Peľová sezóna roku 2022 sa skončila. Celkové denné koncentrácie peľu v ovzduší dosiahnu len veľmi nízke denné hladiny, ktoré môžu počas teplejších dní mierne stúpnuť. Klesajúcu tendenciu majú aj denné koncentrácie spór húb (plesní), medzi ktorými si dominantné postavenie udržia rody Cladospórium a Alternária. Hladiny peľu v ovzduší už nedosiahnu alergiologicky významné koncentrácie.
Peľová sezóna roku 2022 mala najmä vplyvom počasia veľmi neštandardný priebeh. Po miernej zime nasledoval skorý nástup kvitnutia prvých jarných drevín jelše a liesky spojený s vyššou produkciou peľu ako v predchádzajúcich rokoch. Breza ako ďalší silný jarný alergén mala celkový peľový spád najvyšší za posledných dvadsať rokov. Taktiež peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých, peľ hrabu, duba a buka dosahoval veľmi vysoké koncentrácie, čo bolo spôsobené aj tým, že sa prekrývali semenné roky (roky intenzívnejšieho kvitnutia) viacerých druhov. Ich veľké peľové zrná vytvárali žlté povlaky na autách, parapetoch, terasách či chodníkoch. Kvitnutie tráv začalo síce v máji, ale aj vzhľadom na veľké sucho v ďalšom období bola produkcia peľu tráv nižšia ako v predchádzajúcich rokoch. Peľová sezóna alergénov neskorého leta a jesene – paliny a ambrózie mala priebeh porovnateľný s rokom 2021.
Zdroj: (SITA, kh, kv)
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.