Pietna spomienka pri pamätníku na Dargove. Oslobodzovanie si vyžiadalo 22-tisíc životov (FOTO)
Pri Pamätníku oslobodenia a víťazstva v Dargovskom priesmyku sa vo štvrtok 18. januára zišli predstavitelia štátnej a verejnej správy, miestnej samosprávy aj občianskych združení, aby si pripomenuli 79. výročie oslobodenia Dargovského priesmyku. Na prelome rokov 1944 a 1945 tu prebiehali kľúčové boje medzi vojskami nemeckého Wehrmachtu a Červenej armády.
Jedna z najväčších bitiek na území bývalého Československa
Pri oslobodzovaní východného Slovenska prišlo o život 22 000 vojakov. Pietny akt kladenia vencov sa začal o 10:30. Bitka o Dargovský priesmyk trvala dlhých 7 týždňov, svojou dĺžkou, intenzitou a počtom obetí patrí medzi najväčšie na území bývalého Československa. V lesoch v Slanských vrchoch sa odohrali jedny z najkrutejších bojov. Trpeli tu nielen vojaci ale aj civilisti, ktorí sa skrývali počas prechodu frontu v lesoch, mnohé dediny boli zničené, či vypálené.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na Štúrovej bude menej zelene. Odstráni sa niekoľko stromov
„Hovorí sa, že ten, kto zabúda na svoju minulosť, nemá ani budúcnosť. Generácie, ktoré tieto udalosti spred 79 rokov prežili, žiaľ, odchádzajú. My sme o ich príbehoch už len počuli. Je však na nás, aby sme odkaz slobody, ktorú nám vybojovali, strážili. Pretože aj aktuálne udalosti nám ukazujú, že slobodu a demokraciu nestačí jednorazovo vybojovať. Treba si ju chrániť,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Dargov sa stal hlavným miestom prieniku
Veliteľ 4. ukrajinského frontu, armádny generál Ivan Jefimovič Petrov, si vybral Dargov ako hlavné miesto prieniku, pretože Dargovský priesmyk uzatvára Košickú kotlinu z východu, a stal sa preto strategickým bodom pre dobytie Košíc. Rozkaz dostala 1. gardová armáda generálplukovníka Andreja Antonoviča Grečka a naľavo od nej v smere na Slanec sa do pohybu dala 18. armáda generálporučíka Antona Josifoviča Gastiloviča.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Letecké spojenie medzi Košicami a Göteborgom? Zvažuje sa aj linka medzi Košicami a Bratislavou
Oproti nim stál XXXXIX. horský zbor generála Karla von LeSuire operačne podriadený veliteľovi nemeckej 1. tankovej armády a zároveň veliteľovi armádnej skupiny Heinrici generálplukovníkovi Gotthardovi Heinricimu. Po ťažkých bojoch a následnom ústupe nemeckých vojsk nasledovalo oslobodzovanie okolitých obcí aj mesta Košice Červenou armádou.
Galéria
Pamätník oslobodenia a víťazstva
Dnes tieto udalosti pripomína Pamätník oslobodenia a víťazstva v Dargovskom priesmyku, ktorého autorom je sochár Vojtech Löffler. Odhalený bol v roku 1955 pri príležitosti 10. výročia bojov o Dargovský priesmyk a každoročne 18. januára sa pri ňom koná pietna spomienka. Košický samosprávny kraj zrekonštruoval pamätník v roku 2022, pričom opravu za 390-tisíc eur financoval zo svojho rozpočtu. Úpravami prešla dlažba aj schodisko, pribudlo nové osvetlenie či vodozádržné opatrenia.
Zdroj: TS KSK
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.