Plachého míľu založil rodený Košičan a štvornásobný olympionik
Vo štvrtok 2. novembra čaká Košice 15. ročník Plachého míle. Na podujatie sa doposiaľ prihlásilo približne sedem desiatok detí a mladých. Ako na sociálnej sieti informovalo mesto Košice, ide o nádejných mladých bežcov z košických materských, základných a stredných škôl.
Míľu si zabehnú desiatky mladých bežcov
Jednu míľu, teda trať v dĺžke 1 609 metrov, pobežia vo štvrtok (2. 11.) popoludní medzi 13:00 a 16:00. Podujatie sa uskutoční pri multifunkčnom ihrisku Playko v Mestskom parku v Košiciach. Záujemcovia sa na Plachého míľu môžu registrovať na webe https://pretekaj.sk/plachehomila2023.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košičania si môžu opäť adoptovať chodník
„Legendárny slovenský bežec i štvornásobný olympionik Jozef Plachý dostal do pohybu už tisícky detí a viaceré z nich sa neskôr uplatnili aj v súťažnej oblasti. Obľúbené podujatie Plachého míľa, ktoré tento rok oslávi už svoj pätnásty rok, priláka na bežeckú dráhu do Mestského parku desiatky mladých bežcov,“ uviedla samospráva. Záštitu nad podujatím prevzal košický primátor Jaroslav Polaček.
Košičan sa zúčastnil štyroch olympijských hier
Rodený Košičan Jozef Plachý je bývalý slovenský atlét, bežec, deväťnásobný majster Česko-Slovenska v kategórii beh na 800 metrov, ale aj dvojnásobný majster v behu na 1500 metrov. Jozef Plachý sa zúčastnil štyroch letných olympijských hier (1968, 1972, 1976, 1980). Po ukončení kariéry pôsobil rodený Košičan ako tréner Česko-Slovenska v ľahkej atletike, kde trénoval mužov. Jeho cieľom je dostať na bežeckú dráhu čo najviac mladých ľudí. Prostredníctvom Plachého míle sa mu podarilo dostať do pohybu tisícky detí.
Zdroj: SITA (kl), NM
Odporúčané články
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.