Plamienok spúšťa smútkovú terapiu pre ukrajinské deti utekajúce pred vojnou
Smútkovú terapiu pre ukrajinské deti utekajúce pred vojnou spúšťa nezisková organizácia Plamienok pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Ukrajinské deti a ich rodičia budú mať možnosť pravidelne prichádzať do Centra smútkovej terapie na individuálne stretnutia.
Rodičia budú môcť požiadať o konzultáciu vyplnením online formulára. Plamienok im poskytne poradenstvo a terapeutickú pomoc bezplatne. Pomoc bude deťom aj dospelým poskytovať ukrajinská psychologička, ktorá okrem rodného jazyka ovláda aj slovenčinu.
V slovenských školách je podľa posledných údajov rezortu školstva približne 9 000 žiakov z Ukrajiny, ktorí sú začlenení medzi ostatné deti. Trápi ich náhla a násilná strata domova, úmrtie najbližších počas vojny, ohrozenie vlastného života a života celej rodiny či existenčná neistota a neznalosť slovenského jazyka. To všetko prináša ukrajinským deťom prichádzajúcim na Slovensko dlhodobú extrémnu psychickú záťaž, ktorá má nesmierny dopad na ich život, upozorňuje nezisková organizácia Plamienok. „Všetky ukrajinské deti a ich rodiny, ktoré stretávame, sú traumatizované a smútia. Riziko rozvoja vážnych a dlhodobých psychických problémov, ako sú depresie, sebadeštruktívne správanie či vzťahové problémy, je preto veľmi vysoké, a to nielen pre tieto deti, ale prinajmenšom aj pre nasledujúcu generáciu ich detí v budúcnosti,“ uviedla riaditeľka neziskovej organizácie Plamienok Mária Jasenková. Zároveň upozornila na to, že deti majú tendenciu v ťažkých chvíľach chrániť svojich rodičov. Na stretnutiach so psychologičkou im preto chcú dať pocítiť, že sú tu pre nich. „Chceme im pomôcť nájsť cestu k zmenám, vďaka ktorým sa budú môcť cítiť lepšie,“ dodala.
Úlohou psychológov bude v úvodných mesiacoch pracovať s deťmi individuálne a zároveň sa zúčastňovať na vzdelávacom programe Ako komunikovať s deťmi a dospelými v náročných chvíľach, ktorý Plamienok dlhodobo organizuje. Do budúcna Plamienok plánuje ukrajinským deťom smútiacim v dôsledku vojny ponúkať bezplatnú účasť v terapeutických skupinách aj v letnom terapeutickom tábore. „Radi by sme v tejto dlhodobej aktivite spolupracovali aj s inými organizáciami, ktoré týmto deťom pomoc ponúkajú,“ doplnila Jasenková.
K 1. novembru 2022 bolo v celej Európe zaznamenaných viac ako 7,7 milióna utečencov z Ukrajiny. Spočiatku sa programy podpory utečencov sústredili najmä na pokrytie základných potrieb, v súčasnosti si však vyžadujú pozornosť potreby súvisiace s duševným zdravím detí a ich rodín, podporujúce integráciu a adaptáciu na nové životné situácie. „My sme pripravení podporiť organizáciu Plamienok v ich iniciatíve zameranej na elimináciu psychologickej záťaže pre deti z Ukrajiny a povzbudiť aj iné organizácie, aby sa pridali k tejto dôležitej iniciatíve,“ uviedol Tatul Hakobyan z WHO Slovakia.
Zdroj: SITA, ma, DSe
Odporúčané články
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.