Plán obnovy SR pomôže revitalizovať vodné toky za viac ako 62 mil. eur
S revitalizáciou vodných tokov pomôže Plán obnovy a odolnosti SR, ktorý na tento účel vyčlenil viac ako 62 mil. eur. Obnovou by malo prejsť 97 kilometrov vodných tokov v povodiach riek Bodrog, Dunaj, Morava a Váh. Všetky revitalizácie by mali byť ukončené do roku 2026, prvých 48 kilometrov do júna 2024. Prvou revitalizáciou si prejde 17 kilometrový úsek rieky Morava. Na tomto projekte spolupracuje MŽP SR spolu s tým rakúskym.Informovalo o tom v tlačovej správe MŽP.
Medzi ďalšie pripravované projekty patria vnútro-korytové rampy na Ciroche v meste Snina, na rieke Poprad pod Svitom, Bodve v Moldave nad Bodvou, meandrujúca vnútro-korytová bystrinná rampa na rieke Nitra na hati v Jelšovciach a vnútro-korytová bazénová rampa na hati v Nitre.
Počas 20. storočia vznikla na Slovensku umelo napriamené korytá v záujme protipovodňovej ochrany. Podľa štátneho tajomníka MŽP SR Michala Kiču tieto kroky neúmyselne pomohli prehĺbiť iný problém. „Umelé napriamenie riek zrýchlilo odtok vody z územia. Vďaka globálnej klimatickej kríze však Slovensko tento rok čelilo v letnom období bezprecedentnému suchu. Ukázalo sa tak, že v skutočnosti potrebujeme spomaľovať odtok vody a zadržiavať ju v území. Oslobodzovaním slovenských riek tak vraciame vodu späť do krajiny. Okrem toho envirorezort pripravuje novelu Vodného zákona s ambíciou odstrániť legislatívne a administratívne prekážky spomaľujúce vykonávanie revitalizácie vodných tokov,” povedal štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.
Rieka Rudava sa zapíše do histórie Slovenska ako prvý vodný tok, ktorému bol prinavrátený pôvodný tvar koryta. Revitalizáciu 2,2 kilometra dlhého úseku na Záhorí vykonalo Bratislavské regionálne a ochranárske združenie (BROZ). Polovica dĺžky toku Rudavy bola v minulosti zregulovaná do podoby umelého napriameného kanála. Po piatich rokoch úsilia rieka nadobúda pôvodný tvar s oblúkovými zatáčkami. Na projekte sa realizovalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP), ktoré vyčlenilo z Plánu obnovy odolnosti financie na revitalizáciu takmer 100 kilometrov riek do roku 2026.
Výskumný ústav vodného hospodárstva v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave vypracovali štúdiu, ktorá bola podkladom pre vykonanie samotnej revitalizácie. Strategickým partnerom projektu je Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý navrhol najvhodnejší úsek toku pre revitalizáciu. Projekt bol zahájený 1. septembra 2017 a ukončený 31. augusta tohto roku.
Zdroj: (SITA, kh;kg)
Odporúčané články
Takmer 50 Košičanov všetkých vekových kategórií spojila vo štvrtok 28. novembra na sídlisku Nad jazerom solidarita s ľuďmi bez domova. V podvečerných hodinách sa na školskom dvore základnej školy na Galaktickej 9 stretli žiaci Slobodnej školy, ich rodičia, pedagógovia i širšia verejnosť. Spoločne vyjadrili svoj názor na to, že pred alarmujúcou chudobou na Slovensku nesmieme zatvárať oči.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.