Plánujete ísť kŕmiť kačky či labute? TOTO by ste o kŕmení mali vedieť
Kŕmenie vodného vtáctva v Košiciach je typickou aktivitou rodín s deťmi počas teplých mesiacov. S príchodom jari môžeme na väčších i menších jazierkach v Košiciach vidieť kačky i labute, ktoré vracajú život vodným plochám. A aby sme si pohľad na nich užili čo najdlhšie, zisťovali sme, čím je vhodné ich kŕmiť a čo im naopak škodí.
Kŕmiť kačky môžete v Košiciach na viacerých lokalitách. Medzi populárne patria napríklad Mestská časť Nad jazerom a Barčiansky park. Vodné vtáctvo navyše nájdete aj v Košickej ZOO.
Nástup vegetačného obdobia
“S nástupom vegetačného obdobia, keď je v prírode dostatok potravy, vtáky, ani vodné, netreba prikrmovať. Sú schopné postarať sa o seba sami,” vyjadrila sa pre KOŠICE:DNES ONLINE Eva Malešová z Košickej ZOO. Dodala, že vtáky prikrmujú len v zime a v období, kedy pre nich v prírode nie je dostatok potravín.
Vegetačné obdobie je čas, kedy nastávajú priaznivé podmienky pre rast a vývoj rastlín. Jeho nástup sa každý rok líši, keďže súvisí s priemernou teplotou vzduchu. Najskorší začiatok vegetačného obdobia bol v Košiciach zaznamenaný 12. februára 1998, najneskorší 12. apríla 1958.
Správne kŕmenie
Na riziká spojené s prikrmovaním vodného vtáctva pravidelne upozorňujú pracovníci Správy mestskej zelene v Košiciach. “Vďaka pravidelnému prísunu potravy sa mení aj správanie vtákov, tie môžu byť viac teritoriálne, lenivejú, prestávajú hľadať prirodzenú potravu,” prezradil Peter Sasák zo Správy mestskej zelene.
Pečivo, pukance, keksy, hranolky a ďalšie korenené a na sacharidy bohaté potraviny navyše spôsobujú vtáctvu zdravotné problémy. Neskonzumované zvyšky z nich sa navyše vo vode kvasia a spôsobujú rozširovanie nežiadúcich vodných rastlín.
“Vhodné alternatívy na prikrmovanie sú obilniny ako kukurica, pšenica, ovos, ale aj varená nesolená ryža, niektoré druhy ovocia a zeleniny, napríklad šalát a hrášok. Pritom treba myslieť na zdravú mieru, aby sa neskonzumované zvyšky nehromadili vo vode alebo na brehoch jazierka,” uviedol Peter Sasák.
Zvyšky jedla na brehoch jazierka zároveň prirodzene lákajú hlodavce. A nielen tie znečisťujú okolie vodných plôch a robia ich pre vtáctvo nebezpečnými. “V okolí jazierka sa často objavujú plastové a sklenené fľaše, ale aj plechovky, zapaľovače, prázdne krabičky cigariet, obaly od jedla,” vyjadril sa Peter Sasák s tým, že o čistotu a bezpečie okolia jazera v Mestskom parku sa Správa mestskej zelene pravidelne stará. Prispieť k tomu však môžu aj bežní ľudia svojou zodpovednosťou a rešpektovaním pravidiel.
Zdroj: (meteopress.sk, DK)
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.