Platitelia DPH musia finančnej správe do konca novembra oznámiť bankové účty určené na podnikanie
Všetci platitelia dane z pridanej hodnoty (DPH) musia do 30. novembra oznámiť finančnej správe všetky bankové účty, ktoré používajú na podnikanie. Vzor tlačiva finančná správa zverejní na svojom portáli, predvyplnený formulár podnikateľom aj automaticky doručí do ich schránok na portáli finančnej správy. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská. Táto povinnosť sa podľa nej vzťahuje na 207,1 tisíca platiteľov DPH.
Povinnosť oznamovať finančnej správe čísla tuzemských aj zahraničných bankových účtov, ktoré platitelia DPH používajú na podnikanie, zavádza novela zákona o DPH. Klientom podľa Rybanskej prinesie viaceré benefity, najmä zníženie rizika potenciálneho ručenia za neodvedenú DPH. „Tým, že oznámené bankové účty budú zverejnené na portáli finančnej správy, odberatelia si budú môcť overiť, či platia za tovar alebo službu na účet, ktorý dodávateľ oznámil ako účet používaný na podnikanie. Finančná správa bude zoznam zverejňovať od 1. januára budúceho roka a na dennej báze ho aktualizovať,” uviedla.
Platitelia DPH budú musieť bankové účty nahlásiť finančnej správe do 30. novembra, a to prostredníctvom tlačiva, ktorého vzor určí Finančné riaditeľstvo SR a ktoré čoskoro zverejní na svojom webovom sídle. „Nakoľko už v súčasnosti disponujeme bankovými účtami, ktoré nám oznámili daňové subjekty, alebo poskytovatelia platobných služieb, každému platiteľovi DPH registrovanému k 15. novembru 2021 bude doručené predvyplnené tlačivo oznámenia do jeho schránky v rámci osobnej internetovej zóny na portáli finančnej správy,” upozornila hovorkyňa finančnej správy. Predvyplnené tlačivo finančná správa automaticky doručí aj všetkým platiteľom, ktorí sa pre DPH zaregistrujú po 15. novembri tohto roka. Ak podnikatelia bankové účty neoznámia, správca dane im im uloží pokutu od 30 eur do 3 000 eur.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.