Platy lekárov sa zvyšujú, vyžiada si to cez 100 miliónov eur ročne
Od začiatku tohto roka sa zvyšujú platy lekárov. Plat neatestovaného lekára stúpa z pôvodného 1,25-násobku na 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Za každý rok praxe, najviac za 30 rokov, získa neatestovaný lekár 0,015-násobok priemernej mzdy.

Plat atestovaného lekára ide nahor z 2,3-násobku na 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku spred dvoch rokov a za každý rok praxe má nárok na 0,025-násobok priemernej mzdy, najviac za 30 rokov. Od 1. januára 2025 sa pri atestovaných lekároch zvýši koeficient za roky praxe z 0,025 na 0,03. Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá nadobúda účinnosť od 1. januára tohto roka. Zvýšenie platov lekárov si v tomto roku vyžiada viac ako 104 miliónov eur, v roku 2024 to bude cez 109 miliónov eur a v roku 2025 takmer 136 miliónov eur.
Novelou zákona sa tiež mení spôsob zaraďovania zdravotníckeho pracovníka do špecializačného štúdia alebo certifikačnej prípravy. Špecializačné štúdium alebo certifikačná príprava začne dňom doručenia žiadosti vzdelávacej ustanovizni na základe žiadosti zdravotníckeho pracovníka, nie zamestnávateľa ako v súčasnosti. Išlo o jednu z požiadaviek Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Na základe požiadaviek LOZ sa tiež minimalizuje výška nákladov, ktoré má zdravotnícky pracovník povinnosť vrátiť za pracovné voľno poskytnuté zamestnávateľom na praktickú časť špecializačného štúdia.
Stanovuje sa aj maximálna lehota prerušenia rezidentského štúdia v dôsledku skončenia pracovného pomeru z dôvodov okolností hodných osobitného zreteľa. Mení sa aj doterajší spôsob rezidentského štúdia. Zamestnávateľ zdravotníckeho pracovníka zaradeného do rezidentského štúdia nebude oprávnený zaväzovať ho zotrvať v pracovnom pomere u zamestnávateľa po ukončení rezidentského štúdia alebo požadovať od neho úhradu nákladov vynaložených na jeho vzdelávanie. Súčasťou novely zákona je aj zrovnoprávnenie ostatných zdravotníckych pracovníkov s lekármi a zubnými lekármi pri započítavaní odpracovaných rokov.
Zdroj: SITA (su, dm)
Odporúčané články

Informuje o tom Národné divadlo Košice (NDK), kde s výnimkou krátkeho pôsobenia v Prešove Šmáliková spievala viac ako štyri desaťročia.

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje verejnosť na falošnú facebookovú stránku s názvom Verejná doprava v Košiciach, ktorá podľa podniku šíri zavádzajúce informácie o bezplatnej doprave a fiktívnej karte “Mestská karta Košice”.