Plávajúcu fontánu v Mestskom parku bude riadiť umelá inteligencia
Plávajúca fontána v košickom Mestskom parku prechádza obnovou. Vrátiť jej chcú všetky vymoženosti a funkcie, čím sa snažia využiť jej potenciál. Podľa Správy mestskej zelene (SMsZ) sa stane prvou fontánou na Slovensku, ktorá bude riadená umelou inteligenciou. Dopomohli k tomu mladí programátori z Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Pre TASR to za SMsZ povedal Peter Sasák.
K tejto multimediálnej fontáne patrí aj osvetlenie s plynulým prechodom farieb a vodná stena, na ktorú je možné premietať. Jej vymoženosti však boli od jej uvedenia do prevádzky v roku 2013 využívané hlavne počas významných podujatí.
„Fontána síce patrila neodmysliteľne k Bielej noci aj Imagináciám, ale po väčšinu roka fungovala v režime bežnej fontány,“ spresnil s tým, že za osem rokov prevádzky sa stala jej pôvodná riadiaca elektronika technicky aj morálne zastaranou a jej oprava a modernizácia bola nutná.
Najväčší rozdiel po ukončení všetkých prác má byť v zmene ovládania fontány, ktorá už nebude vyžadovať fyzickú prítomnosť ľudskej obsluhy. Podľa Sasáka sa tiež zníži počet výjazdov technikov k údržbe, fontána bude o nutnosti údržby a poruchách informovať obsluhu elektronicky.
Zdôraznil, že najviac práce na fontáne odviedli dobrovoľníci z TUKE, ktorí sú združení v startupe SmartCity Group, ktorý funguje pri Univerzitnom vedeckom parku – TECHNICOM. Inteligentné riadenie fontány vytvorili práve mladí programátori.
„Od budúceho roka chceme, aby od mája do októbra fungovala fontána vo večerných hodinách pre návštevníkov parku a ponúkla im pridanú hodnotu v podobe voľby pesničky na želanie cez webstránku fontány, ktorú bude sprevádzať aj vodná šou. Zároveň chceme viac zapájať fontánu do akcií v parku,“ doplnil Sasák.
Fontána je podľa jeho slov sprevádzkovaná, no zatiaľ funguje v obmedzenom režime. Vynovenú ju plánujú verejnosti predstaviť v nedeľu (15. 8.) v rámci večerného premietania a vodnej šou.
Zdroj: (TASR, sem mia)
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.