Plyšová hračka v sebe ukrývala prekvapivý obsah. Do Košíc prišla až z Thajska (FOTO)
Živé exempláre chránených kaktusov objavili colníci v plyšovom medveďovi, ktorý na Slovensko prišiel v balíku z Thajska. Ako ďalej informovala Katarína Daňková z Colného úradu Košice, zásielka doručená na košickú poštu obsahovala 20 kusov umelo vypestovaných kaktusov druhu Astrophytumasterias.
Tieto kaktusy sú chránené Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (tzv. Dohovor CITES).
Kaktusy sú v Botanickej záhrade v Košiciach
„Dovoz zachytených exemplárov kaktusov podlieha povinnosti predloženia vývozného povolenia príslušným orgánom v krajine vývozu a povolenia na dovoz vydávaného Ministerstvom životného prostredia SR. Keďže deklarant nepredložil v colnom konaní žiadne povolenia na vývoz a ani na dovoz rastlín v súlade s Dohovorom CITES, nemohol mu byť takýto tovar prepustený do navrhovaného režimu voľný obeh,” uviedla Daňková. Colný úrad Košice vzácne kaktusy zaistil a následne odovzdal do starostlivosti Botanickej záhrady v Košiciach.
Galéria




Najčastejšie falzifikáty v minulom roku
Podobne nebolo do voľného obehu v minulom roku podľa colníkov prepustených 493 kusov rôznych balení semienok rastlín, ktoré si zákazníci v internetových obchodoch objednali na Slovensko z tretích krajín.
„Fytoinšpektor v týchto prípadoch konštatoval, že ich prepustenie zamieta. Pobočka colného úradu Košice Pošta odhalila v minulom roku aj 402 prípadov porušení práv duševného vlastníctva, pričom medzi najčastejšie dovážané falzifikáty patrí značka ,Nike’ a najčastejšie dovážaným tovarom je športová obuv. Často zaisťovaným tovarom v poštových zásielkach sú taktiež lieky na podporu mužskej potencie a lieky, ktoré sú u nás viazané na lekársky predpis,” povedala Daňková. Celkovo podľa nej išlo o 621 kusov zásielok a viac ako 33-tisíc kusov tabletiek, ktoré neboli colným úradom pustené do voľného obehu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: NOVINKA pre nezamestnaných: Po novom s už nemusia EVIDOVAŤ na úrade práce osobne
Súčasťou nálezov zistených colnými kontrolami na košickej pošte je za minulý rok aj 12 zásielok obsahujúcich omamné a psychotropné látky, šesť kusov zbraní, štyri puškohľady a 84 kusov šípov do kuše. ,,V zásielkach sa objavili aj oleje s obsahom látky CBD, spotrebiteľské balenia cigariet a tabaku bez slovenskej kontrolnej známky a spotrebiteľské balenia liehu rovnako bez označenia. Nevšedným nálezom bol list s falzifikátmi bankoviek,” dodala Daňková.
Zdroj: SITA (sa)
Odporúčané články
V Košiciach sa v ako prvom slovenskom meste uskutočnil prieskum duševného zdravia v základných školách (ZŠ). Ako mesto informovalo, jeho výsledky sú priaznivé, väčšina žiakov sa v škole cíti príjemne, bezpečne a má pozitívne vzťahy so spolužiakmi aj učiteľmi.
Národné olympijské centrum plaveckých športov v Košiciach (NOCKE) upozorňuje na uzatvorenie bazénovej časti pre verejnosť, a to v dňoch 19. až 21. decembra.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje na výluku električiek na rýchlodráhe. Potrvá od soboty 22. novembra do nedele 30. novembra 2025. Dôvodom výluky električkovej dopravy na rýchlodráhe je servisná údržba.