Po 22 rokoch padol plot okolo pravoslávneho chrámu
AKTUALIZOVANÉ
Ľudia bývajúci v blokoch blízko pravoslávneho chrámu na Kuzmányho sídlisku budú mať od konca tohto týždňa zo svojich okien krajší výhľad. Namiesto zhrdzaveného plota totiž uvidia zelenú trávu.
Košičania si už len ťažko spomenú na to, ako vyzeralo priestranstvo, na ktorom stojí pravoslávny Chrám Záštity Presvätej Bohorodičky na ulici Československej armády. Vyše dvadsať rokov ho totiž obkolesoval 300 metrov dlhý nevzhľadný plot z vlnitého a postupom času aj čoraz viac skorodovaného plechu.
[ad][/ad]Obchod a komunitné centrum nechcú
Oplotenie vyrástlo v roku 1998 okolo pozemku, ktorý pravoslávna cirkev kúpila tri roky predtým a na ktorom začala stavať pravoslávny chrám. Slávnostne vysvätený po kolaudácii bol v roku 2012 Odvtedy sa tam konajú bohoslužby. Ohradený nevzhľadným plotom však zostal aj naďalej.
Oplotenie bolo v posledných rokoch v priam dezolátnom stave, už ohrozoval okoloidúcich. Pri silnom vetre sa viackrát stalo, že časti plechov odtrhlo.
„Je to škaredé, niekedy nebezpečné, ale v prvom rade zbytočné. Za plotom načierno parkujú autá a ďalej ničia trávu. Určite by sa tam viac hodil park, zeleň, trávnik s chodníkmi a lavičkami, kde by sa dalo posedieť,“ kritizovali miestni obyvatelia pred dvoma rokmi, keď na verejnosť prenikli informácie, že časť pozemku kúpila od pravoslávnej cirkvi košická spoločnosť.
Podľa vtedy známych údajov tam chcela postaviť objekt, v ktorom by bola na prízemí predajňa potravín a na poschodí komunitné centrum pravoslávnych veriacich, ktorých sú v Košiciach asi štyri tisícky. Proti tomuto zámeru sa postavili nielen obyvatelia lokality, ale aj Útvar hlavného architekta.
Opäť na relax
Viaceré pokusy z magistrátu, ale najmä zo staromestského miestneho úradu, odstrániť plot alebo ho aspoň vymaľovať, narazili na odpor majiteľa pozemku, teda pravoslávnej cirkvi. V utorok však starosta Starého Mesta Igor Petrovčik oznámil, že oplotenie konečne zmizne.
„Konečne sa nám podarilo začať s pomocou magistrátu a Bytového podniku mesta Košice likvidáciu nevkusného oplotenia. Do konca tohto týždňa bude zelená plocha opäť po neuveriteľne dlhej dobe otvorená a k dispozícii všetkým, nielen Staromešťanom,“ hovorí I. Petrovčik.
Podľa jeho slov sa po opakovaných rokovaniach konečne podarilo kompetentných presvedčiť. Košičanom opäť prístupná plocha bude slúžiť ako verejná zeleň a spĺňať najmä relaxačné účely pre ľudí bývajúcich v jej blízkosti. Obnoví sa aj prirodzený tranzit na Tatranskú ulicu.
„Z pohľadu vedenia mesta, ale aj všetkých obyvateľov tejto lokality som veľmi rada, že táto škaredá opacha odišla do minulosti. Opäť tam vznikne pekný priestor, vynikne aj chrám a všetci sa môžeme kochať príjemnejším pohľadom na toto miesto. Snažili sme sa o to vyše roka, nebolo jednoduché presvedčiť všetkých, ktorí mali do toho čo povedať, no podstatný je pozitívny výsledok. Búranie tohto plota je jedným z výsledkov mnohých spoločných rokovaní a nastavení ďalšej spolupráce s predstaviteľmi Pravoslávnej cirkevnej obce v Košiciach,“ uviedla viceprimátorka.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.