Po odvolávaní Sulíka strana podá návrh na odvolanie Krajniaka
Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) chce v parlamente podať návrh na odvolanie ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) pre podozrenie zo zneužívania financií určených na udržanie pracovných miest v rámci pandemickej pomoci. Smer-SD chce tak urobiť hneď po tom, čo parlament v utorok 26. októbra prerokuje odvolávanie Richarda Sulíka (SaS) z funkcie ministra hospodárstva pre to, ako rieši zvyšovanie cien energií. Na tlačovej besede to uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.
„Nepochybne sa budeme musieť tento týždeň venovať obrovskému škandálu v rezorte práce. Predsa nie je možné, že vyhodia nejaké štyri tetičky z úradu v Pezinku, ani neviem, či vyhodili riaditeľa tohto úradu v Pezinku a všetci sa idú predbehnúť, pokiaľ ide o členov vlády, aby podporili ministra Krajniaka. Veď to je hanba do neba volajúca, ak postavili svoje opozičné pôsobenie na kritizovaní predchádzajúcej vlády ohľadne nejakých schránok a tu nám dali najavo, ako sa to profesionálne robí,“ vyhlásil Fico. Podľa neho sa rozdalo 24 miliónov eur schránkovým firmám a niekto musel na tom veľmi dobre zarobiť. Na adresu vládnej koalície dodal, že „kradnú ako straky“.
Milióny eur z pandemickej prvej pomoci poslalo Slovensko schránkovým firmám. Prišlo na to Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK). Celkovo môže ísť o 24 miliónov eur z verejných peňazí. Podozrivé firmy nezakladajú účtovné závierky, nie je zrejmé, či a koľko majú zamestnancov a viaceré majú podlžnosti na daniach. ICJK pri preverovaní firiem nenašli prevádzku žiadnej z nich a majitelia sú spravidla ľudia z Balkánu alebo z Grécka.
Podľa zistení investigatívnych novinárov z týchto krajín pritom nejde o významných podnikateľov. „Mnohých bol dokonca problém nájsť na adresách uvedených v obchodnom registri. Napriek tomu dostali od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sumy porovnateľné s dlhé roky etablovanými spoločnosti s veľkým počtom zamestnancov,“ uviedlo ICJK.
Zdroj: (SITA, kh;isu)
Odporúčané články
Prvý ročník medzinárodnej súťaže Beauty Talent Košice 2026 sa konal 16. apríla 2026 v Košiciach. Súťaž v účesovej a dekoratívnej tvorbe študentov stredných škôl organizovala Stredná odborná škola beauty služieb Košice spolu s Košickým samosprávnym krajom. Súťažili študenti odborov kaderník, barbier, kozmetik a vizážista.
V metropole východu sa tento týždeň sa začalo aj so súvislými opravami chodníkov vo veľkých mestských častiach. Ako prvé dostanú nový asfaltový povrch chodníky na uliciach Čajakova 3, Florianska pri rohu so Škultétyho ulicou, Vojenská 4 – 12, Rosná 1 – 5, Užhorodská (vnútorná časť), Južná trieda 19, Ladožská 7 -16, Družicová 1 – 3, Stálicová 1 – 5, Watsonova 53 – 57, Vysokoškolská, Tomašikova 1 – 25, Obchodná vnútroblok, Pekinská za budovou Freshu, Belehradská 11 po vežiak na Juhoslovanskej 7, chodník pred ZŠ Belehradská, Maršala Koneva pri Poliklinike Východ, Kalinovská 2 – 18 ako aj chodník pred ZŠ Fábryho.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.