Po verejnej kritike začína mesto Košice s analýzou mestských častí a spoluprácou s univerzitami
Mesto Košice spustilo proces odbornej analýzy, ktorej cieľmi sú hodnotenie súčasného modelu výkonu a kompetencií mesta a mestských častí a hľadanie optimálneho riešenia pre efektívnejšie a hospodárnejšie fungovanie. Tento krok je reakciou na potrebu zlepšenia kvality a dostupnosti verejných služieb, ako aj na zabezpečenie spravodlivého a transparentného financovania samotného mesta i mestských častí.
Mesto Košice, Právnická fakulta, Fakulta verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) a Ekonomická fakulta Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) podpísali Memorandum o spolupráci pri spracovaní odbornej a dátovej analýzy samosprávy mesta Košice. Akademická odbornosť fakúlt má zaručiť objektívny pohľad na problematiku ekonomickej náročnosti, kvality výkonu kompetencií a financovanie samosprávy mestských častí.
„Naše mesto má dvadsaťdva mestských častí a tento model je z dlhodobého hľadiska mimoriadne nákladný. Zmenu súčasného stavu potrebujeme ako soľ. Chceme obyvateľom Košíc zabezpečiť optimálny prístup k službám, no je potrebné sa zdravo zamyslieť nad počtom miestnych úradov a nad ich kompetenciami. S objektívnou analýzou nám vďaka tomuto memorandu pomôžu inštitúcie a odborníci, ktorí k tejto problematike pristupujú čisto na základe dát. V modernej dobe sa musíme o mestských častiach rozhodovať na základe dát a nie na základe emócii, politikárčenia prípadne vypočítavosti niektorých starostov, ale na základe dát, ktoré prinesú odborné kapacity,“ uviedol po podpise memoranda primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý).
Téma efektívneho fungovania mestských častí v Košiciach však nie je žiadnou novinkou. Už v minulosti na problematiku upozornil poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu HLAS-SD, Igor Šimko, ktorý kritizoval neefektívne a nadmerné fungovanie mestských častí. Spolu s ďalším poslancom, Andrejom Sitkárom (SMER-SD), vyjadrili názor, že 22 mestských častí je neúnosný počet a neprináša obyvateľom potrebné služby v adekvátnom pomere k nákladom, ktoré si táto byrokracia vyžaduje.
„Košice aktuálne doplácajú na roky neriešenú situáciu a neefektívne nastavenie pri riadení mesta. Naša metropola má 22 mestských častí, čo je slovenský a možno aj svetový unikát, no prináša obrovskú byrokraciu a zbytočné výdavky na služby, ktoré Košičanom absolútne nič neprinášajú ani nepomáhajú mestu napredovať,“ uviedol Šimko. Poslanec tiež poukázal na porovnanie s Bratislavou, ktorá má len 17 mestských častí, a Viedňou, ktorá má takmer dva milióny obyvateľov a spravuje 23 mestských častí.
Prvým krokom má byť analýza existujúceho fungovania samosprávy
V prvej fáze projektu bude prebiehať detailná analýza existujúceho modelu samosprávy. Cieľom je preskúmať ekonomickú náročnosť a kvalitu výkonu kompetencií v mestských častiach. Zároveň sa zhodnotí transparentnosť financovania v jednotlivých častiach mesta, čo prinesie jasný obraz o príjmoch a výdavkoch samosprávy.
„Spracovanie tejto analýzy si vyžaduje nasadenie odborných kapacít nad rámec bežnej činnosti v rámci univerzity. Účastníci memoranda poskytnú potrebnú súčinnosť Mestu Košice s cieľom zabezpečiť odbornú a nezávislú analýzu, ktorá, v prípade jej realizácie, prispeje k lepšiemu a efektívnejšiemu fungovaniu samosprávy. Jedným dychom však treba dodať, že realizácia bude vždy podmienená priebehom legislatívneho procesu na úrovni zákonodarcu (parlamentu), resp. príslušných orgánov v rámci samosprávy,“ zhodnotil dekan Fakulty verejnej správy UPJŠ Michal Jasenko.
„Spracovanie tejto analýzy si vyžaduje nasadenie odborných kapacít nad rámec bežnej činnosti. Je nevyhnutné, aby mesto určilo zodpovednú autoritu, ktorá bude riadiť celý proces. Ostatní účastníci memoranda poskytnú odbornú súčinnosť s cieľom zabezpečiť kvalitné výsledky, ktoré prispejú k lepšiemu fungovaniu samosprávy,“ povedal Miroslav Štrkolec, dekan Právnickej fakulty UPJŠ. Primátor tiež pripomenul, že analýzu okrem odborných záverov košických univerzít tiež obohatia svojimi vstupmi aj odborníci zo zahraničia či štátnych inštitúcií.
Igor Šimko ktorý sa už téme aktívne venuje prijíma iniciatívu mesta Košice pozitívne, no zároveň poukazuje na fakt, že takéto opatrenia mali byť prijaté už pred piatimi rokmi. „Vedenie mesta veľmi dobre vie, že súčasné rozdelenie 22 mestských častí je výsmechom do tváre Košičanov, ktorí poctivo platia stále vyššie mestské dane bez pridanej hodnoty pre ľudí,“ uviedol Šimko.
Podľa neho by Košice mohli byť dnes v oveľa lepšej pozícii, ak by sa tento problém začal riešiť skôr. Zdôrazňuje, že doterajšie mestské časti by mali byť premenované na miestne časti, aby sa zachovala ich identita. „Takto by sme zabezpečili, že nezanikne identita žiadneho obyvateľa odkiaľ pochádza, napríklad Košice, miestna časť Šebastovce ako súčasť mestskej časti Košice IV.“
Šimko ďalej navrhuje, aby v rámci návrhu zmeny zákona došlo k zníženiu počtu mestských častí na šesť, pričom by sa zachovali dôležité regionálne a historické špecifiká ako Staré Mesto a Luník IX. „Staré Mesto je historickým centrom s najväčším prínosom pre turistiku, zatiaľ čo Luník IX má špecifické potreby samosprávy, ktoré vyžadujú osobitnú pozornosť,“ dodal Šimko.
Na záver poslanec vyzval mesto Košice, aby ich analýza zahrnula aj návrhy z legislatívneho procesu, ktorý pripravuje spolu so starostami a odborníkmi, s cieľom racionalizovať mestské časti a zlepšiť kvalitu života obyvateľov. „Čas hrá proti nám, ak sa bude čakať, môžeme prísť o príležitosť tieto zmeny zaviesť už od volebného obdobia 2026–2030,“ upozornil Šimko.
(TS,FG)
Odporúčané články
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.