Po zásahu policajtov a hasičov zostali rozpaky
Polícia, záchranári a hasiči zasahovali minulý týždeň na Humenskej ulici. Po záchrannej akcii na štvrtom poschodí však ostal otvorený byt a vylomené nesprávne okno.
Záchranári v noci z utorka na stredu odnášali z bytu na Humenskej muža s viditeľnými zdravotnými problémami. Zalarmoval ich jeho známy, ktorý sa dovnútra nevedel dostať. Podľa informácií od jedného z obyvateľov bloku však ostal byt, ktorý mal nešťastník v podnájme, po odchode polície nezabezpečený. Dvere totiž museli pri zásahu otvoriť násilím. Hasiči navyše vylomili okno v nesprávnom byte. „Kto má pri podobných prípadoch zabezpečiť byt, aby neostal otvorený? A kto nahradí škodu, ak vylomia nesprávne okno?“ pýta sa spomínaný sused.
[ad][/ad]Zaistené handrou
Ako nám povedala domová dôverníčka zo spomínaného bloku Iveta Kristínová, dvere bytu boli celú noc a dopoludnie zaistené len kusom handry, ktorá zabránila ich otvoreniu dokorán. Zatvoril ich až majiteľ, ktorý prišiel v stredu popoludní. Podľa policajnej hovorkyne Jany Mésarovej však hliadka chybu neurobila. Chorý muž totiž s policajtmi komunikoval ešte predtým, ako ho na nosidlách odniesli záchranári. A vraj súhlasil s tým, že v byte ostane rodinný známy, ktorý volal záchranárov.
„V tomto prípade hliadka byt zabezpečiť nemusela. Podľa zákona v podobných prípadoch policajt vyrozumie nájomcu alebo vlastníka bytu a zabezpečí jeho uzavretie, ak to nemôže urobiť užívateľ bytu alebo iná oprávnená osoba. Pri spomínanom zásahu mala zabezpečiť byt so súhlasom užívateľa bytu oprávnená osoba,“ tvrdí J. Mésarová.
Na klopanie nikto neodpovedal
Hasiči zasa pri zásahu s pomocou vysokozdvižnej plošiny nevedeli, ktoré okno prislúcha jednoizbovému bytu. „Klopali na okno, ale nikto neprišiel otvoriť. V podobných prípadoch je čas pre záchranu života a zdravia veľmi dôležitý, tak sa rozhodli vniknúť dovnútra násilím. Až potom sa ukázalo, že ide o okno do nesprávneho bytu. Rozbité však nebolo,“ opisuje udalosť okresný hasičský riaditeľ Tomáš Berzetei.
Keď hasiči začali vylamovať okno v nesprávnom byte, zobudili jeho majiteľku. Tá ich opakovane hlučne „pozdravovala“. Medzitým ich kolegovia dokázali vstúpiť do bytu vylomením dverí, takže zásah cez okno do správneho bytu už nebol potrebný.
Podľa platnej legislatívy má majiteľ veci poškodenej pri podobnom zásahu právo na náhradu škody. Musí podať žiadosť na Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru, to ju postúpi na krajské riaditeľstvo, ktoré poškodeného odškodní. „Treba však bezprostredne po skončení zásahu nahlásiť poškodenie veliteľovi zásahu aj polícii, ktorá to zdokumentuje,“ pripomína T. Berzetei.
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.