Počas minulého roku riešili zložky rezortu 400 mimoriadnych udalostí
V priebehu roku 2021 riešili zložky Ministerstva vnútra SR spolu 400 mimoriadnych udalostí. Ako rezort informuje v tlačovej správe, okrem povodní, požiarov či zosuvov pôdy sa vyskytli aj udalosti ako výbuch plynu, nález munície či hromadný úhyn zvierat. V porovnaní s rokom 2020 zaznamenalo Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko sekcie krízového riadenia MV SR o 137 mimoriadnych udalostí menej.
„Zo štatistík za rok 2021 vyplýva, že dve tretiny mimoriadnych udalostí spôsobili povodne, išlo až o 262 prípadov. Ďalej nasleduje únik nebezpečnej látky v 23 prípadoch, v 22 prípadoch sme zaznamenali požiar veľkého rozsahu,” uviedlo ministerstvo. V 20 prípadoch záchranné zložky riešili nález neznámej látky, v 19 prípadoch poplašnú správu, kde bol nahlásený nástražný výbušný systém, v 17 prípadoch zosuv pôdy a v deviatich prípadoch dopravnú nehodu veľkého rozsahu. „V ôsmich prípadoch išlo o veternú smršť, v štyroch prípadoch o snehovú kalamitu a v dvoch prípadoch havarijný stav mosta. Nedostatok pitnej vody v roku 2021 neevidujeme,” informoval rezort. Za rok 2021 ministerstvo vnútra eviduje tiež 14 udalostí v kategórii „iné“. „Išlo najmä o výbuchy plynu, nálezy munície alebo epidémiu koronavírusu spôsobujúcu ochorenie COVID-19,” doplnilo ministerstvo.
V súvislosti s mimoriadnymi udalosťami bolo v roku 2021 na Slovensku vyhlásených 63 mimoriadnych situácií, čo je podľa rezortu vnútra menej v porovnaní s rokom 2020, keď ich bolo vyhlásených 90 a v roku 2019, keď bolo vyhlásených až 139 mimoriadnych situácií. „Najviac mimoriadnych situácií bolo vyhlásených v súvislosti s povodňovou aktivitou (23), zosuvom pôdy (16) alebo požiarmi (8),” informovalo ministerstvo.
Mimoriadna situácia sa podľa rezortu vnútra narozdiel od mimoriadnej udalosti, ktorá nastáva, vyhlasuje. Ide o kompetenciu starostu alebo primátora na území obce alebo mesta, prípadne predsedu okresného úradu pre nejaké konkrétne územie. Bežnú mimoriadnu udalosť riešia zložky integrovaného záchranného systému. Ak sú na riešenie potrebné ďalšie sily a prostriedky, môže sa vyhlásiť mimoriadna situácia.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.