Počas pandémie klesol počet darcov krvi
Lekári krv potrebujú pri operáciách akútnych stavov, úrazoch, pre onkologických pacientov aj pre rodičky. Vplyvom pandémie jej však nie je dostatok.
Podľa slov primárky Hematologicko-transfúzneho oddelenia Nemocnice AGEL Košice – Šaca Annamárie Bratkovej od prvej vlny pandémie v marci tohto roka počet darcov krvi v dôsledku reakcie ľudí na výzvy verejnosti, aby obmedzila návštevy lekárov, poklesol. Po zlepšení situácie v apríli však nasledovali letné mesiace, ktoré je v súvislosti s dovolenkami už tradične spojené s poklesom darcov a nedostatkom krvi.
[ad][/ad]„Potreba darovania krvi je aktuálna celoročne. Aj v čase obmedzenia či úplného pozastavenia plánovaných operačných výkonov súvisiacich s pandémiou potrebujeme krv pre pacientov po úrazoch, pri akútnych operáciách, alebo pre popálených pacientov. Špecifickú skupinu tvoria onkologickí pacienti, ktorí potrebujú dopĺňať červené krvinky, pretože ich krvotvorba je oslabená pri ochorení a po onkologickej liečbe, ako aj v prípade operácií. S nástupom druhej vlny pandémie opätovne zaznamenávame úbytok darcov. Ľudia si nie sú istí, či v rámci aktuálnych epidemických opatrení môžu darovať krv, preto by som ich aj touto cestou chcela povzbudiť, aby sa neobávali a prišli. Hematologicko-transfúzne oddelenie plnohodnotne funguje aj v tomto období,“ tvrdí primárka A. Bratková.
Na jej oddelení v šačianskej nemocnici od začiatku roka zaregistrovali viac ako 2200 darcov, vďaka ktorým sa podarilo získať takmer tisíc litrov život zachraňujúcej tekutiny. Potrebujú jej však podstatne viac najmä na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny a Chirurgickej klinike, ktoré riešia jednak akútne stavy a taktiež onkologických pacientov. Bez darovanej krvi sa nezaobídu ani Interná klinika, Klinika popálenín a Gynekologicko-pôrodnícka klinika.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Obyvatelia mesta Košice si v piatok 8. novembra nevybavia úradné záležitosti na Magistráte mesta Košice na Triede SNP 48/A. Magistrát bude totiž z dôvodu plánovaného celodenného výpadku elektrickej energie zatvorený pre verejnosť.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.