Počas Silvestra záchranári zasahovali viac ako 1700-krát
Záchranári Záchrannej zdravotnej služby absolvovali počas Silvestra celkovo 1702 zásahov. Ako informovala hovorkyňa záchranárov Alena Krčová, k najčastejším príčinám výjazdov patrili akútne bolesti brucha, sťažené dýchanie a zhoršený zdravotný stav u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami.
„Za posledné roky ide o Silvester s najvyšším počtom zásahov, v porovnaní s predchádzajúcimi oslavami príchodu nového roka ich bolo viac o 239. Počet volaní na tiesňovú linku 155 bol ešte vyšší, časť z nich vyriešili operátori konzultáciou,” uviedla Krčová.
Úrazov, spôsobených neodbornou manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou zaznamenali podľa hovorkyne celkovo 32, z toho najviac v Žilinskom kraji. „Najmladším pacientom bol 13-ročný chlapec z Prešovského kraja, ktorému vybuchla petarda v rukách, našťastie bez devastačných poranení. Nebol potrebný ani prevoz do nemocnice a tínedžer bol ošetrený na mieste,” povedala Krčová. Vo všetkých prípadoch, súvisiacich s pyrotechnikou, ktoré riešila záchranná zdravotná služba, vyviazli podľa hovorkyne pacienti s ľahkými až stredne ťažkými zraneniami a žiaden prípad neskončil fatálne.
Záchranári takisto pomáhali v 51 prípadoch ťažkej otravy alkoholom, z toho šiestim deťom. „Smutné prvenstvo v tomto smere patrí Banskobystrickému kraju, kde pomáhali záchranári až 11 osobám s intoxikáciou alkoholom. V rovnakom kraji pomáhali aj najmladšiemu pacientovi s touto diagnózou,” uviedla Krčová. Trinásťročný chlapec sa podľa nej opil tak, že upadol do bezvedomia. „Vzhľadom na vážny zdravotný stav musel byť prevezený do nemocnice,” dodala hovorkyňa.
Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zasahovali počas Silvestrovskej noci do dnešného rána spolu 126-krát. Ako informovala hovorkyňa Prezídia HaZZ Katarína Križanová, k požiarom boli hasiči vyslaní spolu 84-krát. Pri technických udalostiach pomáhali hasiči 42 krát, pričom v 14 prípadoch išlo o dopravné nehody.
„Z celkového počtu požiarov bolo 39 spôsobených zábavnou pyrotechnikou, pričom najviac takýchto požiarov vzniklo v Bratislavskom (13) a v Trnavskom kraji (7),” povedala Križanová. Zábavná pyrotechnika podľa nej spôsobila najmä požiare kontajnerov a balkónov. „V niekoľkých prípadoch však museli hasiči zasahovať aj pri požiaroch osobných motorových vozidiel a strechy rodinného domu,” dodala hovorkyňa.
Zdroj: (SITA, sa;ta)
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.