Počas Štedrého dňa mali záchranári najvyšší počet zásahov za posledné roky
Počas Štedrého dňa mali záchranári najvyšší počet zásahov za posledné roky. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR vyslalo počas Štedrého dňa záchranárov na pomoc až k 1766 pacientom.
Ide o najvyšší počet zásahov počas sviatočného dňa za posledné roky. Pre porovnanie, počas minuloročného Štedrého dňa mali zdravotnícki záchranári po celom Slovensku 1485 zásahov, v roku 2020 presne 1649. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa záchranárov Alena Krčová.
Najviac pacientov potrebovalo pomoc v Košickom kraji (320), najmenej v Trenčianskom kraji, v ktorom operátori tiesňovej linky 155 vyslali záchranárov na pomoc k 159 pacientom. Raritné podľa hovorkyne je, že na rozdiel od minulých rokov riešili aj prípady pacientov so zapichnutou rybou kostičkou. „Trom mužom uviazla kosť tak nešťastne, že spôsobovala ťažkosti s dýchaním a záchranári ich museli transportovať do nemocnice. K podobnej situácii ešte nedošlo,“ uviedla Krčová, podľa ktorej takmer 700 volaní na tiesňovú linku 155 vyriešili jej operátori konzultáciou bez toho, aby k pacientom vyslali záchranársku posádku. V porovnaní s minulými rokmi sa podľa hovorkyne výrazne zmenila skladba volaní na tiesňovú linku 155. Počas Štedrého dňa k tradičným akútnym bolestiam brucha a sťaženému dýchaniu pribudli vysoké teploty.
Zdroj: SITA, DSe, ju
Odporúčané články
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.