Počet chorých na chrípku a akútne respiračné ochorenia stúpa
Lekári tento týždeň nahlásili 35 278 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť tak v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 12,7 percenta. V tlačovej správe o tom informoval Odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Žilinskom kraji a najnižšiu v Trenčianskom. Na ARO najčastejšie ochoreli deti do piatich rokov.
Podľa údajov ÚVZ SR malo komplikovaný priebeh choroby 843 osôb, čo je 2,4 percenta zo všetkých ARO. Najčastejšími komplikáciami boli sinusitídy, teda zápaly prínosových dutín, ktoré zaznamenali u 433 osôb. Ďalšími komplikáciami boli otitídy – zápaly ucha (229) a pneumónie, teda zápaly pľúc (181).
Lekári v 41. týždni nahlásili aj 2 260 ľudí s chrípkou a chrípke podobným ochorením (CHPO), čo predstavuje 6,4 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 40,5 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom a najnižšiu v Banskobystrickom kraji.
Vyučovanie bolo prerušené v 60 materských školách (21 v Košickom kraji, 14 v Žilinskom, deväť v Trnavskom, osem v Trenčianskom, päť v Nitrianskom a tri v Prešovskom kraji) a na troch základných školách (dve v Trnavskom kraji a jedna v Košickom kraji).
Zdroj: (SITA, kh;mb)
Odporúčané články
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.