Počet prípadov koronavírusu postupne narastá. Ako si bezpečne užiť leto?
Počet prípadov ochorenia Covid-19 vo svete opäť postupne narastá, a ich zvýšené počty zaznamenáva aj Slovensko, nejde však zatiaľ o rapídny nárast. Pri posudzovaní vývoja epidemickej situácie odborníci posudzujú nielen počty prípadov, ale aj závažnosť ochorení, odzrkadlenú v počte hospitalizovaných.
V čase letných dovoleniek je preto namieste najmä opatrnosť a zodpovedné správanie. Hoci väčšina ochorení na Covid-19 nemá ťažký priebeh, netreba ho aj vzhľadom na premenlivosť vírusu podceňovať. Je potrebné dodržiavať opatrenia, ktoré boli účinné aj doteraz. Konzílium odborníkov preto prináša niekoľko odporúčaní, ktoré vychádzajú z doteraz efektívnych opatrení a ktoré nám môžu pomôcť chrániť seba aj svoje okolie:
- Pri príznakoch sa otestujte
V prípade príznakov akéhokoľvek ochorenia horných dýchacích ciest s príznakmi nádchy, kašľa, bolesti hrdla s teplotou, ostaňte doma, ochorenie „vyležte“ a neroznášajte infekciu. Urobte si samotest. V prípade ťažšieho stavu kontaktujte svojho lekára, ktorý môže indikovať potrebu PCR testovania.
- Používajte rúško či respirátor
Na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú napr. kultúrne podujatia, odletové a príletové haly, čakárne a pod., používajte rúško či respirátor (aj keď to platné pravidlá neprikazujú).
- Zvýšte opatrnosť pri cestovaní
Prekrývajte si ústa a nos respirátorom počas cesty lietadlom, vlakom alebo autobusom.
- Dodržujte odstup
Vyhýbajte sa kontaktu s cudzími ľuďmi, držte si odstup aspoň dva metre.
- Vyhnite sa objímaniu
Pri stretnutiach so známymi sa neobjímajte a nebozkávajte. Podajte si len ruky.
- Nezabúdajte na umývanie rúk
Dodržiavajte hygienické opatrenia – často si umývajte a dezinfikujte ruky, prípadne používajte rukavice.
- Zaočkujte sa proti COVID-19
Konzílium odborníkov odporúča kompletnú očkovaciu schému – dve dávky vakcíny a posilňovaciu dávku.
- Chráňte najzraniteľnejších
Ochraňujte predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny ľudí, správajte sa zodpovedne k starším a k ľuďom s oslabenou imunitou. Pred kontaktom s nimi, najmä po návrate z dovoleniek, sa otestujte, používajte respirátor alebo aspoň rúško.
- Povinný respirátor
Dôsledne dodržiavajte povinnosť nosenia respirátorov v zdravotníckych zariadeniach, lekárňach, a sociálnych zariadeniach.
- Je potrebná opatrnosť
Buďte k sebe ohľaduplní, opatrní a nevystavujte sa zbytočnému riziku. A to aj v prípade, že ste ochorenie prekonali alebo nepatríte k rizikovým skupinám.
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.