Počuli ste o novom trende? “Quiet quitting” sa stáva populárnym po celom svete
Trend posledného obdobia sa rozšíril takmer po celom svete. Quiet quitting je fráza, ktorá sa používa pre vyjadrenie potreby pracovať len toľko, za koľko má človek zaplatené, a teda znižuje sa ochota robiť niečo navyše. Tento štýl pracovnej morálky začína byť čoraz známejším.
Doslovný preklad znie “tichý odchod”. Práve tento trend by sa potencionálne mohol stať postrachom všetkých zamestnávateľov. Hlavným cieľom myšlienky “quiet quitting” je ukázať, že je možné pracovať len toľko, za koľko je človek zaplatený a o nič viac. V praxi to znamená, že človek príde do práce na presne stanovenú hodinu a z práce odchádza po odrobení svojho pracovného času. Po odchode z práce sa už nevenuje mailom a nezdvíha ani pracovné telefonáty. V tejto metóde nie sú zahrnuté žiadne neplatené nadčasy a rovnako sem nepatrí ani dobrovoľné branie práce navyše. V slovom spojení je spomenuté slovo odchod alebo ukončenie, avšak nie je to myslené doslovne. Zamestnanci končia s prácou navyše, no nedávajú reálnu výpoveď.
Sociálne siete ako TikTok alebo Instagram sú plné videí ohľadom tohto trendu. Ľudia v nich ukazujú rozhovory so svojimi zamestnávateľmi a to, ako slušne odmietajú ich požiadavky o prácu navyše. Množstvo ľudí podľahlo tomuto trendu a vidí v ňom len samé pozitíva.
@duchessofdecorum Some z you need to hear this! 👀 #workplacedecorum #finance #femaleempowerment #quietquitting
♬ original sound – Pattie Ehsaei
Iní práve naopak tvrdia, že byť apatickým sa v živote neoplatí. Ľahostajnosť voči svojej práci sa môže zmeniť na nechuť pracovať vôbec. Okrem toho viacerí spomínajú aj pracovné ciele, ktoré sa pri takomto prístupe dosahujú naozaj ťažko. “Ľahostajnosť je väčšia hrozba pre pokrok ako ťažkosti,” uvádza sa v jednom z motivačných videí na TikToku.
Zdroj: (VT)
Odporúčané články
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.