Podľa europoslankyne by COVID pasy nemali cestovanie ešte viac skomplikovať

COVID pasy podľa europoslankyne Moniky Beňovej (Smer-SD/S/D) nesmú súčasnú situáciu s cestovaním ešte viac skomplikovať. Mali by, naopak, pomôcť cestovnému ruchu v rámci začínajúcej sa letnej sezóny a prispieť tak k oživeniu európskej ekonomiky. Europoslankyňa o tom informovala v tlačovej správe.
„Osvedčenia by mali byť k dispozícii od 1. júla s platnosťou najviac 12 mesiacov. Ich vydávanie budú mať v kompetencii členské štáty, pričom budú môcť byť v digitálnej, ako aj papierovej forme,“ uviedla europoslankyňa. Dodala, že zámerom harmonizovaných pasov je, aby boli použiteľné v rámci celej Európskej únie (EÚ).
Podľa Beňovej bude pri zavedení COVID pasov do praxe kľúčové to, aby skutočne podporovali voľný pohyb v EÚ a nevytvárali nové bariéry, čím by situáciu s cestovaním ešte zhoršili. Na urýchlenie vydávania COVID pasov bude podľa europoslankyne Beňovej nutná efektívna podpora zo strany Európskej komisie.
Europoslankyňa Beňová tvrdí, že osvedčenie o očkovaní by malo obsahovať informácie o očkovaní jeho držiteľa, prekonaní koronavírusu či o platnom vykonanom teste s negatívnym výsledkom. „Dôležitá bude aj harmonizácia reštriktívnych opatrení v rámci jednotlivých štátov tak, aby boli aplikované len tie, ktoré sú nevyhnutné na zaistenie ochrany verejného zdravia,“ uzavrela europoslankyňa.
Zdroj: (SITA/jl)
Odporúčané články

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ako prvá na Slovensku zaviedla modernú a mimoriadne šetrnú metódu liečby myómov a adenomyózy pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Gynekologicko–pôrodnícke oddelenie sa vďaka tomu stalo prvým certifikovaným pracoviskom tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4, a zároveň školiacim centrom pre ďalších odborníkov.

Symbolickým poklepaním základného kameňa na obratisku Važecká a podpisom zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku z eurofondov sa dnes oficiálne začalo s dlho očakávanou modernizáciou električkovej trate na sídlisku Nad jazerom.

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach vzalo na vedomie petíciu proti výstavbe na Námestí osloboditeľov. Zároveň zaviazalo primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka (nezávislý) zriadiť pracovnú skupinu k problematike.