Podľa Hegera by EÚ mala Afrike pomôcť s očkovaním aj s nastolením bezpečnosti v regióne
Samit krajín Európskej únie (EÚ) sa ukázal ako dôležitý a zameral sa najmä na zápas Afriky s pandémiou koronavírusu a na bezpečnosť v rámci afrických krajín. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to skonštatoval po skončení samitu Európskej únie (EÚ) a Africkej únie v Bruseli.
„Je dôležité pomôcť africkému kontinentu s vakcínami, ktoré v Európe máme a vieme ich poskytnúť Afrike,“ povedal premiér s tým, že kontinent trápi nízka, len sedempercentná zaočkovanosť, čo je podhubím pre tvorbu nových variantov koronavírusu. S tým súvisí aj transfer technológií, ktoré sa očkovaním týkajú. Viaceré africké krajiny totiž chcú vyvíjať vlastné vakcíny. “Touto cestou sa budeme uberať v EÚ a budeme investovať do fabrík na ich výrobu,” doplnil premiér.
Nemenej dôležitou otázkou celého samitu bola bezpečnosť jednotlivých krajín Afriky. Štáty EÚ v tom môžu byť podľa premiéra nápomocné prostredníctvom trénovania tamojších ozbrojených zložiek, ktoré by dokázali teroristické skupiny v jednotlivých krajinách Afriky potlačiť. „Je dôležité zohľadniť, že tie krajiny sa chcú postaviť na vlastné nohy. Chceme, aby sa odklonili od vzťahu darca – prijímateľ, ale aby sa stali partnermi. Aj v oblasti bezpečnosti a boja proti terorizmu nás tieto africké krajiny požiadali, aby sme im pomohli vytrénovať vlastné ozbrojené sily a zložky, aby vedeli potlačiť teroristické jednotky,” ozrejmil Heger.
Ak Afrika zvládne boj s pandémiou a terorizmom, otvára sa priestor pre investičnú spoluprácu. „Ekonomický rast nadväzuje na vzdelávanie, do ktorého chcú tiež investovať,” povedal. Samit bol podľa Hegera o posilnení vzájomných vzťahov a spolupráce. „Vďaka viacerým bilaterálnym rokovaniam bol úspešný aj pre Slovensko,” uzavrel Heger.
Zdroj: (SITA, kh;jme)
Odporúčané články
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.