Podľa Klusa by zatváranie hraníc pre nový variant koronavírusu uškodilo európskemu trhu
Aj napriek novému variantu koronavírusu s názvom omikron sa musí predísť zatváraniu hraníc. To by bolo podľa Martina Klusa (SaS) škodlivé nielen pre občanov, ale aj trh Európskej únie (EÚ), ktorého súčasťou otvorenej ekonomiky je aj Slovensko. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) to uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti.
„Sme v Schengenskom priestore, na to nezabúdajme, a tak sú naše šance realizovať akékoľvek zásadné zmeny dosť obmedzené,“ pripomenul. Klus sa na rokovaní zaujímal aj o lepšiu ochranu hraníc, o tejto téme diskutoval aj s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO). „Osobne si myslím, že nie je na mieste zavedenie nových, ešte prísnejších opatrení, ale treba lepšie dodržiavať tie, ktoré máme. Aj v záujme toho, aby sa predišlo spomínanému zatváraniu hraníc,“ povedal.
Klusa znepokojujú aj plné nákupné centrá v Poľsku či Maďarsku. „Sám seba sa pýtam, koľkí z týchto občanov sú zaregistrovaní v eHranici a koľkí z tých, ktorí sú neočkovaní, podstupujú povinnú karanténu, ktorú tu máme už od júla,“ zdôraznil. Uvažuje preto, že by sa znova malo diskutovať o takzvanom trackovaní mobilných telefónov ľudí vracajúcich sa z problematických krajín. „Efektívna by mohla byť aplikácia eKaranténa, rezort diplomacie má tiež aplikáciu Svetobežka. Pravda je však taká, že absolútne minimum občanov tieto aplikácie využíva,“ vyhlásil.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.