Podľa novej štúdie pitie vína znižuje risk nakazenia sa covidom

Pitie vína a šampanského znižuje šancu nakazenia sa covidom. Naopak, ak pravidelne pijete pivo, vaše šance dostať covid sú vyššie ako u bežných ľudí. To tvrdí najnovšia štúdia publikovaná na vedeckom portáli Frontiers z Nutrition.
Výskumu sa zúčastnilo 473 957 ľudí zo Spojeného kráľovstva, ktorí sú súčasťou dlhodobej lekárskej štúdie s názvom UK Biobank. Tá pozostáva z dobrovoľníkov, ktorí umožňujú Národnej zdravotnej službe Spojeného kráľovstva sledovať každý aspekt ich zdravia počas toho ako starnú. 16 559 z nich malo pozitívny výsledok testu na ochorenie Covid-19.
Hoci účastníkmi štúdie boli Briti, na výskume sa podieľalo šesť vedcov z Číny pod vedením Xi-jian Dai a jeho štyroch kolegov z Centra duševného zdravia v Shenzhen.
Štúdia, ktorá zisťovala spojitosť medzi množstvom konzumovaného alkoholu a nakazením sa koronavírusom, podľa odborníkov ukázala, že ľudia, ktorí pili viac červeného vína ako im bolo nakázané, boli viac chránení proti koronavírusu. Naopak, pitie piva v akomkoľvek množstve či intervale zvyšovalo riziko nakazenia sa.
Pitie červeného vína podľa výsledkov výskumu znižuje risk ochorenia na koronavírus až o 10 až 17 percent. Nebezpečné začína byť až vtedy, ak človek konzumuje viac ako 14 pohárov vína týždenne.
Pri pive sa zvyšuje riziko nakazenia už pri jednom pohári týždenne. Pri piatich pohároch týždenne sa riziko zvýšilo dokonca až o 28 percent.
Zvýšenú obranyschopnosť proti covidu mali podľa výskumu ľudia, ktorí pili pohár fortifikovaného vína 1 až 2-krát týždenne. Pitie liehovín (približne 5 pohárov týždenne), tak ako pri pive, znižovalo obranyschopnosť človeka. Pozitívny účinok malo aj pitie bieleho vína a šampanského.
Zdroj: (frontiersin.org, wine-searcher.com, DK)
Odporúčané články

Pohreb pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok 21. apríla 2025, sa uskutoční v sobotu 26. apríla o 10:00 v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne. Na ceremóniu, ktorá priláka tisíce veriacich a svetových lídrov, potvrdili účasť prezidenti ako Emmanuel Macron, Volodymyr Zelenskyj či Donald Trump. Telo zosnulého pápeža bude od stredy vystavené na verejné rozlúčenie, čím sa začne proces smútočných obradov a príprav na konkláve.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Najčítanejší regionálny spravodajský portál KOŠICE: DNES rozširuje svoje rady a otvára dvere pre šikovných a zanietených mladých ľudí, ktorí chcú prispieť k informovaniu verejnosti. Aktuálne hľadáme posily na pozície redaktor/redaktorka pre oddelenia politika a región Košice, ako aj moderátor / moderátorka pre tvorbu videí. Ak máte vášeň pre písanie, radi tvoríte obsah alebo vás láka práca pred kamerou, teraz je ten správny čas dať o sebe vedieť!