Podľa Pčolinského je možné, že Slovensko dostane výnimku v oblasti výdavkových limitov
Výdavkové limity sú podľa podpredsedu Národnej rady SR Petra Pčolinského (Sme rodina) technicko-legislatívny problém, na ktorého riešení sa intenzívne pracuje.

„Vyzerá to tak, že sa dohodneme s Európskou komisiou a dostaneme výnimku vzhľadom na to, že prebieha vojna, je tu energetická kríza. Bude prijatý mechanizmus, ktorý umožní takúto výnimku,“ povedal dnes (3. 12.) Pčolinský v relácii Sobotné dialógy Rádia Slovensko. Dodal, že pre vládu je neakceptovateľné zavádzať výdavkové stropy v čase, keď treba doručiť pomoc ľuďom. Ak by ich aplikovala, nemohla by napríklad vykryť ľuďom zvýšené výdavky za energie, zaplatiť zvýšenie platov učiteľov či lekárov v takej výške, v akej to chce urobiť. „Ja som zástancom toho, že v čase, keď je kríza, jednoducho štát musí ľuďom pomáhať, vláda sa musí zadĺžiť a tie peniaze ľuďom dať. Keď sa znova dostaneme do normálu, potom môžeme škrtať,“ myslí si Pčolinský..
Podľa Pčolinského ide o strašenie zo strany hnutia Sloboda a Solidarita, že Slovensko v téme výdavkových limitov klame Európsku komisiu. „Nie je to pravda. Klamanie by znamenalo, že nepoviete pravdu. Európska komisia vie, aká je realita, veľmi intenzívne sa s nimi rokujeme niekoľko týždňov,“ podotkol.
Slovensko si pôvodne stanovilo zavedenie výdavkových limitov ako jeden z míľnikov Plánu obnovy a odolnosti a po marcovom schválení príslušnej legislatívy ho deklarovalo ako splnený. Ministerstvo financií SR však neskôr odmietlo návrh Rady pre rozpočtovú zodpovednosť na výpočet týchto limitov a do prípravy nového rozpočtu ich nezahrnulo. Európska komisia nedávno požiadala Slovensko, aby našlo riešenie, ktoré by umožnilo do zákona o rozpočte zahrnúť výdavkové stropy a zároveň zachovať potrebu flexibility v kontexte prebiehajúcej energetickej krízy.
Zdroj: (SITA, ma, DSe)
Odporúčané články

Mestskí poslanci v Košiciach diskutovali o racionalizácii počtu mestských častí (MČ) v Košiciach. Na rokovaní mestského zastupiteľstva bolo predstavených celkovo šesť modelov usporiadania samosprávy v druhom najväčšom meste na Slovensku.

V Zoologickej záhrade Košice sa pracovníkom podarilo vôbec po prvýkrát fotoobjektívom zachytiť mláďa kengury červenokrkej (Macropus rufogriseus).

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.