Podľa prezidentky trvá zdražovanie niekoľko mesiacov, treba prijať razantné opatrenia

Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za potrebné prijímať adresné, nie plošné opatrenia. Debata o sociálnych opatreniach v reflexii na zdražovanie, ktoré minulý týždeň predstavila vláda, podľa nej ešte nemôže byť uzavretá. Povedala to v piatok v obci Jasov v okrese Košice-okolie počas zhrnutia svojho tohtotýždňového úradovania z Košíc.
„Je už veľmi vysoký čas. Začína nám piaty mesiac v roku, zdržovanie je tu už niekoľko mesiacov, už je treba prijať naozaj jasné, razantné, adresné opatrenia. Nateraz nepovažujem za úplne vhodné, aj vzhľadom na ťažkú finančnú situáciu štátu, prijímať plošné opatrenia, ktoré pomáhajú rovnako bohatým, ako aj chudobným,“ uviedla. Z tohto dôvodu je podľa nej potrebné prijať opakované adresné a nie jednorazové opatrenia.
V súvislosti s avizovanými opatreniami zopakovala, že v nej nie sú zahrnuté niektoré skupiny obyvateľov, ktoré pomoc potrebujú. Medzi tie najohrozenejšie považuje aj rodičov samoživiteľov, s ktorými sa v Košiciach stretla. O tom, že je potrebné hľadať ďalšie riešenia, podľa vlastných slov už hovorila aj s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).
Adresná pomoc je podľa prezidentky potrebná nielen ako reflexia na zdražovanie. „Dávky v hmotnej núdzi sú nastavené tak nízko, že nie sú schopné zabezpečiť dôstojný život pre ľudí. Pokiaľ ide o generačnú chudobu, je to bludný cyklus, z ktorého sa nevedia vymaniť najmä deti,“ dodala s tým, že aj z tohto dôvodu sa kladie veľký dôraz na vzdelávanie, napríklad aj čo sa týka povinnej predškolskej dochádzky. „To sú všetko veci, ktoré v dlhodobom horizonte môžu pomôcť, ale pomoc je treba aj teraz,“ dodala.
Zdroj: (TASR, sem mia)
Odporúčané články

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach zavŕšili tretiu etapu rozsiahlej modernizácie priestorov Právnickej fakulty. Ako informovala hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová, modernizáciou prešli štyri prednáškové miestnosti v priestoroch fakulty na Kováčskej ulici v Košiciach. Ozrejmila, že cieľom bolo architektonicky a dizajnovo zjednotiť a zmodernizovať interiéry učební.

Pred veľkonočnými sviatkami sa Správa mestskej zelene v Košiciach zapojila do vytvárania sviatočnej atmosféry v meste.