Podľa WHO by pandémia mohla skončiť v roku 2022. Má to však háčik
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sme sa budúci rok mohli dočkať konca pandémie Covidu-19. Máme vraj na to dostatok prostriedkov. Kartami však zamiešal nový variant Omikron, ktorý sa vo svete šíri závratným tempom.
“2022 je rok, kedy môžeme ukončiť pandémiu Covidu-19. Teraz na to máme prostriedky. Môžeme doviesť pandémiu ku koncu,” povedala epidemiologička zo Svetovej zdravotníckej organizácie Maria Van Kerkhove počas tlačovej besedy WHO. Experti vo všeobecnosti súhlasia s tvrdením, že pandémia postupne stratí na sile a ľudstvo bude schopné žiť s Covidom. Podľa nich sa s týmto vírusom budú stretávať aj naše vnúčatá a pravnúčatá. Covid však budú poznať vo forme bežnej chrípky, do ktorej sa vírus postupne vyvinie. Otázka znie, ako dlho bude trvať, kým sa k takému stavu dopracujeme. Podľa odborníkov záleží na tom, ako sa ľudstvo s koronavírusom popasuje prostredníctvom vakcinácie, vhodných opatrení či medzinárodnej spolupráce.
Ideálnym cieľom podľa vedcov je do polovice roka 2022 dosiahnuť 70% zaočkovanosť. “Jeden možný scenár je, že ak zaočkujeme drvivú väčšinu ľudí, vírus bude síce kolovať naďalej, ale narobí oveľa menej škody,” hovorí mikrobiológ a virológ Burioni pre CNN. Zároveň však poukazuje na mnohé problémy, vrátane enormnej nerovnováhy medzi jednotlivými štátmi. Kým bohaté krajiny majú vakcín na rozdávanie a prevažne vysoko zaočkované populácie, chudobnejšie národy majú problém sa vôbec očkovať. S tým súvisí problém s dodávkou vakcín. Chudobnejšie krajiny často čakajú na vakcíny aj mesiace. Inokedy dostanú zásoby miliónov vakcín naraz, čo je potom problém efektívne distribuovať tak, aby nevypršala ich expiračná doba.
Omikron zamiešal kartami
Napriek mnohým prekážkam vedci veria, že celosvetový boj s pandémiou by sa mohol v roku 2022 skončiť úspešne. No prudký nárast Omikron variantu, so schopnosťou opakovane infikovať ľudí vo výrazne vyššej miere ako predošlé varianty, núti vedcov zvážiť ich odhady. Niektorí už pritom nedávno naznačili, že Omikron by mohol byť tým variantom, pri ktorom začne sila pandémie postupne upadať.
Podľa odborníkov je podstatné uvedomiť si, že aj keď sa vírus dostane do bodu, kedy už nebude ochromujúci pre celý svet, neznamená to, že v budúcnosti už nemôže byť vírus hrozbou. Naopak, zdôrazňujú možnosť, že sa naďalej budú objavovať nové mutácie a varianty Covidu-19, preto apelujú na obozretnosť.
Zdroj: (ML)
Odporúčané články
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).