Podmienky pre utečencov so zdravotným postihnutím sú diskriminačné, tvrdí komisárka
Podmienky cestovania pre odídencov z Ukrajiny so zdravotným postihnutím považuje komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská za diskriminačné. S týmto problémom sa v svojom liste obrátila na ministra dopravy Andreja Doležala a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka. Stavrovská žiada ministrov, aby zmenili podmienky cestovania pre utečencov z Ukrajiny na Slovensko. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím Elena Koritšánska.
“Od 1. júla odídenci z Ukrajiny už nemôžu na Slovensku cestovať bezplatne, vrátane osôb zo zdravotným postihnutím,” tvrdí komisárka Stavrovská. Bezplatne môžu cestovať len osoby, ktoré disponujú dokladom Slovak Help alebo tí, čo majú potvrdenku o dočasnom útočisku. Využívať však môžu vlaky a prímestské autobusy, a to iba v deň obdržania potvrdenky a v nasledujúcich štyroch dňoch. „Držitelia prvého vydania dokladu o dočasnom útočisku majú naďalej zadarmo prepravu do zamestnania, ale len počas prvých 60 dní odo dňa, keď bol vydaný,“ dodala Stavrovská. Žiaci materských, základných i stredných škôl s jednou sprevádzajúcou osobou majú výnimku z 5-dňového obmedzenia bezplatných služieb, ak majú doklad o dočasnom útočisku. Bezplatnú dopravu taktiež môžu využívať seniori nad 62 rokov. Komisárka Stavrovská tvrdí, že „štát pôvodne avizoval, že v rámci nových podmienok zliav z cestovného bude platiť výnimka aj pre odídencov s ťažkým zdravotným postihnutím, no napokon sa do výnimiek nedostali“.
Komisárka pre pre osoby so zdravotným postihnutím priznáva, že sa na ňu obrátilo veľa odídencov so žiadosťou na zmenu podmienok zľavy na dopravnom, ktorá platí od 1. júla tohto roka. Rozhodli sa tak, pretože potrebujú cestovať z miest, kde majú útočisko, do väčších obcí za prácou i školu, a to nielen počas prvých piatich dní po prekročení hraníc. Stavrovská je preto presvedčená, že títo utečenci by mali rozhodne cestovať zadarmo alebo by im mal štát poskytnúť isté zľavy. „Odídenci z Ukrajiny zo zdravotným postihnutím sa totiž buď nemôžu zamestnať pre svoje zdravotné postihnutie alebo ak sa aj môžu zamestnať a prácu si hľadajú, nachádzajú si ju oveľa ťažšie, pretože ponúk práce pre nich je veľmi málo,“ povedala komisárka Stavrovská. Okrem cestovania do práce a škôl sa ukrajinskí odídenci so zdravotným postihnutím musia presúvať na pohovory i k odborným lekárom.
Komisárka Zuzana Stavrovská poukazuje aj na to, že niektorí Ukrajinci ešte stále nedostali finančné príspevky prihliadajúce na ich zdravotný stav. Tie sa podľa komisárky mali začať vyplácať ešte v máji tohto roku. Tie by sa podľa informácii, ktorou úrad disponuje, mali do rúk odídencov dostať koncom júla tohto roku. „Termín spustenia vyplácania sa predĺžil pre nastavovanie procesov a posudzovania odkázanosti žiadateľov,“ informuje Stavrovská. Situáciu ukrajinských utečencov so zdravotným postihnutím preto hodnotí ako diskriminačnú, ak si to porovnávame s ostatnými obyvateľmi Slovenska so zdravotným postihnutím. Tí v regiónoch cestujú bezplatne alebo disponujú nárokom na zľavu.
Zdroj: (SITA, mt;vr)
Odporúčané články
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.