Podporu Ukrajine vyjadrujú aj samosprávne kraje. Ako sú pripravené pomôcť?
Dnes (24. 2.) sa v Košiciach uskutočnilo rokovanie združenia SK 8, na ktorom predstavitelia samosprávnych krajov vyjadrili podporu a solidaritu Ukrajine. Jednotlivé kraje sú pripravené poskytnúť humanitárnu pomoc.
Pomocnú ruku podáva Košický a Prešovský samosprávny kraj, susediaci s Ukrajinou. Realizujú kroky zamerané na pomoc obyvateľov zasiahnutých vojenskou agresiou Ruskej federácie. „Skoro ráno sme komunikovali s Ministerstvom školstva a obdržali sme požiadavku na poskytnutie telocviční. Košický a Prešovský kraj okamžite na požiadavku zareagovali. Vojenskú agresiu Ruskej federácie považujeme za neakceptovateľné a hrubé porušenie medzinárodného práva. Zároveň dnes o 14.00 budeme vzniknutú situáciu na Ukrajine riešiť prostredníctvom telekonferencie aj so sekciou krízového riadenia Ministerstva vnútra SR,“ povedal predseda SK 8 Jozef Viskupič.
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka informoval o tom, ako kraj odsudzuje vojnový konflikt Ruska na Ukrajine a vyjadruje podporu ukrajinským susedom. „Aktuálne pripravujeme telocvične pri stredných školách, stredoškolské internáty, školu v prírode a turistické ubytovne, ktorými disponujeme a ktoré môžu slúžiť na núdzové prijatie obyvateľov z Ukrajiny. Okamžite máme k dispozícii šesť ubytovní a disponujeme približne 60-timi telocvičňami a športovými halami. Celkovo vieme poskytnúť takmer 2-tisíc lôžok. V súčasnosti tiež pracujeme na vytypovaní pozemkov, na ktorých môžu vzniknúť stanové mestečká, a to v okresoch, ktoré sú blízko hraníc s Ukrajinou. Sme pripravení poskytnúť humanitárnu pomoc obyvateľom, ktorí sú kvôli vojnovému konfliktu nútení opustiť svoje domovy na Ukrajine,“ dodal Trnka.
Podobnú formu pomoci poskytuje aj Prešovský samosprávny kraj. „Prešovský samosprávny kraj rovnako odsudzuje priamy vojenský útok Ruska na nášho východného suseda, Ukrajinu. Konflikt je nebezpečne blízko nás. Preto sme v prípade potreby pripravení podať pomocnú ruku ukrajinskému národu – či už
ubytovacími kapacitami alebo poskytnutím stravy, pitného režimu, ako tomu bolo pri prijatí repatriantov v čase pandémie. Už dnes máme prichystaných takmer 2 200 lôžok na našich internátoch a jednej škole v prírode, pričom takmer 10 percent z tejto kapacity sme schopní poskytnúť okamžite bez toho, aby sa ovplyvnilo vyučovanie na školách. Krajine vyjadrujeme podporu a solidaritu v týchto ťažkých časoch,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.
Na znak solidarity vyvesili samosprávne kraje pred župnými úradmi ukrajinské vlajky. Vzhľadom na fakt, že majú kraje s ruskými regiónmi partnerstvá, budú zastupiteľstvá samosprávnych krajov, v tejto súvislosti zvažovať rozviazanie spomínaných partnerstiev.
Zdroj: (KSK, vu)
Odporúčané články
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.