Pokojné demonštrácie nemôžu byť zakázané ani počas pandémie, tvrdí Inštitút ľudských práv
Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) odsúdila zásah polície voči záchranárom protestujúcim v utorok 14. decembra pred Národnou radou SR. Podľa IĽP pokojné demonštrácie nemôžu byť zakázané ani počas pandémie. Riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher v tlačovej správe uviedol, že vláda politicky zneužíva protipandemické opatrenia a ďalej podkopáva dôveru ľudí v ich správnosť a potrebnosť.
Polícia pri zásahu v utorok protestujúcich legitimovala, prikázala im zložiť transparenty a udeľovala im pokuty. Zároveň zadržala a odviedla na výsluch prezidenta Slovenskej komory záchranárov Františka Majerského spolu s ďalším zdravotníkom.
„Ak je možné ísť na lyžovačku, tak nejestvuje dôvod prečo by nemohlo byť pokojné zhromaždenie na voľnom priestranstve pri dodržaní hygienických opatrení – ako tomu bolo v tomto prípade. Už v minulosti sme upozorňovali, že zákaz politických protestov popiera princíp proporcionality pandemických opatrení a ohrozuje demokratický proces,“ vyhlásil Weisenbacher s tým, že toto obmedzenie ľudských práv by malo byť poslednou možnosťou, „nie sa diať paralelne s predvianočnými nákupmi“. Doplnil, že IĽP sa dlhodobo venuje problematike súladu protipandemických opatrení s ľudskými právami a slobodami.
Vlani vypracovali právnu analýzu, podľa ktorej sankcie za neúčasť na plošnom testovaní boli porušením ľudských práv a kontrola certifikátov z tohto testovania neúmerným zásahom do súkromia. Weisenbacher tvrdí, že nepopierajú potrebnosť obmedzení a napríklad nesúhlasili s interpretáciou niektorých cirkví, že zákaz bohoslužieb je porušením náboženskej slobody, keďže išlo podľa nich o adekvátne opatrenie voči deklarovanému cieľu a pandemickej situácii. IĽP aj prípadné povinné plošné očkovanie považuje za opatrenie, ktoré je v súlade s ľudskými právami, nakoľko jeho prínos mnohonásobne prevyšuje zásah do slobody jednotlivca. Riaditeľ IĽP však konštatoval, že nemôžu vláde tolerovať opatrenia, ktoré výrazne obmedzujú ľudské práva a slobody, no ich nevyhnutnosť a účinnosť v boji s pandémiou je prinajmenšom sporná.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.